Dzisiaj, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani w Krakowie, w imieniu całego narodu, ponowią Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Dzisiaj też, podczas Mszy św. lub nabożeństwa czerwcowego, akt ten odczytany zostanie we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej.
Nawiązując duchowo do uroczystości w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, duszpasterze i wierni we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej ponowią akt oddania podczas głównej Mszy św. 11 czerwca lub podczas nabożeństwa czerwcowego.
Dwa dni po tym, jak biskupi w imieniu całego narodu ponowią Akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu, bp Romuald Kamiński dokona tego także w imieniu wiernych diecezji warszawsko-praskiej.
Msza św. z odmówieniem aktu zawierzenia warszawsko-praskich diecezjan zostanie odprawiona 13 czerwca o godz. 18 w sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. W parafiach poprzedziła go adoracja Najświętszego Sakramentu "jako zadośćuczynienie nie tylko za grzechy, lecz także za wszelkie przejawy braku miłości wobec miłości Boga objawionej na krzyżu".
Biskup Kamiński poprosił proboszczów, żeby w duchowej łączności z nim, tego samego dnia i o tej samej godzinie, sprawowali Eucharystię w swoich parafiach. "Przez pandemię nie możemy zgromadzić się wszyscy razem, ale ufam, że nasza duchowa łączność i modlitwy kierowane do Serca Pana Jezusa będą wyrazem czci, jaką winniśmy okazać Bogu za Jego Miłość i Miłosierdzie" - napisał biskup w specjalnym liście na tę uroczystość.
W czerwcu mija też 5 lat od ustanowienie kościoła Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze diecezjalnym sanktuarium. To w nim nieustannie przypomina się o tym, że Serca Boga - otwarte, umierające z miłości na krzyżu, pełne łask i miłosierdzia - wciąż czeka na człowieka. Dzięki posłudze księży salezjanów sanktuarium jest miejscem rozwoju tego kultu, oddziałującym na całą Warszawę.
Święty Jan Paweł II nazwał Polskę drugą ojczyzną kultu Serca Jezusowego. W katedrze warszawsko-praskiej 11 czerwca 1999 r. nawoływał do uwielbienia tego Serca, "w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności": "Zachęcam was do odnowy i rozwoju czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przybliżajcie do tego »Źródła życia i świętości« osoby, rodziny, wspólnoty parafialne, środowiska, aby mogły z Niego czerpać »niezgłębione bogactwo Chrystusa« (Ef 3,8). Tylko ludzie »w miłości wkorzenieni i ugruntowani« (Ef 3,17) potrafią przeciwstawić się cywilizacji śmierci i tworzyć na gruzach nienawiści, pogardy i przemocy cywilizację, która ma swe źródło w Sercu Zbawiciela".