Nowy numer 30/2021 Archiwum

Szlakiem odnowionych zabytków stolicy

W czasie pandemii miasto zaprasza do samodzielnego zwiedzania odremontowanych w ubiegłym roku perełek Warszawy. Spacer po mieście ułatwi aplikacja.

Ideą projektu "Warszawskie Konserwacje”, przygotowywanego od lat przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, jest popularyzacja ochrony zabytków i historii miasta. Chcemy pokazać działania w ochronie dziedzictwa materialnego Warszawy, pochwalić się zrealizowanymi projektami - tłumaczy zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

W tym roku, ze względu na pandemię, grupowe dotąd spacery będą odbywać się indywidualnie. Pomóc ma w tym aplikacja, która pozwala na samodzielne zwiedzanie kilkunastu miejsc. Na ekranie telefonu spacerowicze zobaczą lokalizację prezentowanego zabytku, obejrzą fotogalerię pokazującą stan sprzed rozpoczęcia prac i po ich wykonaniu oraz przeczytają opis historyczno-konserwatorski. Dodatkowo można wysłuchać w formie podcastów opowieści Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora, o zabytkach i prowadzonych przy nich pracach.

Spacery podzielone są na 4 trasy zwiedzania po wyremontowanych historycznych obiektach Śródmieścia, Woli i Białołęki. Na trasie "Świątynie i kamieniczki" można odwiedzić dwie stołeczne świątynie. W kościele seminaryjnym prace konserwatorskie prowadzone są od lat. W ubiegłym roku specjaliści pokryli 24-karatowym złotem elementy bocznych ołtarzy Matki Bożej Różańcowej i Imienia Jezus. Była to jedna z najkosztowniejszych czynności przy konserwacji tego zabytku, na którego renowację miasto do tej pory przeznaczyło 5,1 mln zł. Drugim obiektem na szlaku jest kościół sakramentek, w którym konserwatorzy wyremontowali dach, wzmocnili stropy, oczyścili tynki i sztukaterię.

Trasa "Zacznij od Woli" to głównie świątynie - cerkiew św. Jana Klimaka i cmentarz przycerkiewny, kościół św. Wojciecha i kościół Wszystkich Świętych, w którym m.in. odremontowano ołtarze boczne - św. Antoniego i z figurą Chrystusa błogosławiącego świat - oraz transept. Organizatorzy zachęcają także do pójścia szlakiem "Białołęki w zabytkowej odsłonie" oraz spacer po zabytkach socrealizmu dzielnicami Śródmieście i Muranów.

Od roku 2004 stołeczny samorząd przeznaczył na remont i konserwację zabytków ponad 205 mln zł. W zeszłym roku wyremontowano 80 obiektów za łączną kwotę 8 mln zł. Część z nich prezentowana jest w udostępnionej aplikacji. - Mamy nadzieję, że wczesną jesienią sytuacja związana z epidemią pozwoli nam na zorganizowanie dla państwa tradycyjnych spacerów śladami warszawskich konserwacji - liczą organizatorzy.

Link do spacerów >>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama