To była niezwykła bitwa 1920 roku, która uratowała Polskę i Europę Zachodnią przed rewolucją bolszewicką. I cudowna interwencja Maryi.
Tegoroczne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku rozpoczną się Mszą św. w intencji poległych, którą bp Romuald Kamiński odprawi w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie 13 sierpnia o godz. 18. Homilię wygłosi bp Jacek Grzybowski, a po Eucharystii będzie można wysłuchać koncertu „W hołdzie bohaterom 1920 roku”.
W południe 14 sierpnia w Ossowie rozpocznie się piknik wojskowy, na którym będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i prezentację wyszkolenia żołnierzy. O 19.15 w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie zostanie odsłonięte popiersie śp. płk. Jana Osińskiego, kapłana Ordynariatu Polowego. O 21.00 rozpocznie się apel poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki.
Przed tym samym krzyżem następnego dnia o 7.30 rozpocznie się modlitwa, a następnie uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku ks. Ignacego Skorupki, znajdującym się przy szkole w Ossowie. O 9.30 bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. w tamtejszym sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej.
Potem uroczystości przeniosą się na Cmentarz Bohaterów 1920 roku. Tam odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców.
Od 12.30 na Błoniach Ossowskich jak co roku obserwować można będzie rekonstrukcję historyczną Bitwy Warszawskiej, które jest „żywą lekcją historii”. Towarzyszyć jej będzie rodzinny festyn.
Obchody zakończą się Mszą św. na cmentarzu poległych 1920 r. w Radzyminie, odprawioną o godz. 17 przez bp. Jacka Grzybowskiego. Po Eucharystii odbędzie się apel poległych.
Obchodom towarzyszy szereg imprez zorganizowanych na terenie Wołomina, Ossowa, Radzymina i Marek, mających przypomnieć wydarzenia sprzed 101 lat i oddać hołd ich bohaterom. Będzie można wziąć udział w półmaratonie „Cud nad Wisłą”, obejrzeć pokaz lotu gołębi pocztowych czy posłuchać koncertu symfonicznego Piotra Rubika.
Od 13 do 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem Cudu nad Wisłą i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy widzieli 15 sierpnia 1920 r. na niebie nad polem bitwy postać Matki Bożej z połamanymi strzałami. Jeńcy - Rosjanie otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. "Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!" - mówili.
W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane.