Profanacja grobu ks. Leona Kantorskiego w Podkowie Leśnej

Na cmentarzu parafialnym w Podkowie Leśnej doszło w nocy do sprofanowania grobu dawnego proboszcza parafii - ks. Leona Kantorskiego, znanego m.in. z pomocy opozycjonistom w PRL i organizowania nabożeństw w intencji pojednania polsko-ukraińskiego.

Ksiądz kan. Leon Kantorski (1918-2010) był w latach 1964-1991 proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej.

W czasie okupacji był robotnikiem przymusowym w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. W 1943 r. udało mu się zbiec do Francji, gdzie wstąpił do seminarium. Święcenia przyjął w 1947 r. z rąk kard. Emmanuela Célestina Suharda. Po powrocie do kraju był wikarym w kilku parafiach, był m.in. duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie.

W PRL wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu “Solidarność”. W 1980 r. zorganizował w świątyni głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, szefa podziemnego wydawnictwa NOWA, za co później nachodziła go SB. Był krótko internowany podczas stanu wojennego.

Proboszcz z Podkowy Leśnej był też organizatorem nabożeństwa pojednania polsko-ukraińskiego, uczczenia powstania węgierskiego w 1956 r. Dzięki jego inwencji i pomysłom życie parafialne kwitło.

We wspomnienie liturgiczne św. Krzysztofa, patrona podróżujących, święcił samochody. Na uroczystość przyjeżdżało od 1 tys. do 1,5 tys. kierowców, a porządku pilnowali młodzi ludzie, którzy nie mieli 18 lat - wszystko po to, żeby nie ponosili odpowiedzialności karnej "za naruszenie porządku".

W 1991 r. przeszedł na emeryturę. W tym samym roku został nagrodzony honorową odznaką “Zasłużonego dla Podkowy Leśnej”. W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską.

28 maja 1998 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 26 lipca 2010 r. Dwa dni później w Podkowie Leśnej odbyły się uroczystości pogrzebowe.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..