W tym miejscu pracował, tu go aresztowano, stąd wyruszał na polskie drogi, by służyć Kościołowi. Przed Domem Arcybiskupów Warszawskich odsłonięto popiersie Prymasa Tysiąclecia.
Łatwo upamiętnić człowieka popiersiem, znacznie trudniej upamiętnić go przez naśladownictwo w modlitwie - mówił kard. Kazimierz Nycz, odsłaniając pomnik swojego poprzednika przed Domem Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.
Autorem popiersia jest 31-letni rzeźbiarz Łukasz Krupski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, znany z realizacji alegorycznego pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, kilkunastu rzeźb nawiązujących do 1050. rocznicy chrztu Polski czy pomnika poświęconego matkom, które straciły dzieci w czasie II wojny światowej, przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Rzeźba z brązu na postumencie z piaskowca przedstawia prymasa Wyszyńskiego, w sutannie z pelerynką i pektorałem, czyli krzyżem na piersiach.
Kard. Wyszyński zamieszkał w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie w 1953 roku. Na postumencie umieszczono napis: “Prymas Tysiąclecia”. Po beatyfikacji zostanie uzupełniony o słowa: "Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński".
- Jak nie pisząc książki i nie kręcąc filmu, opowiedzieć o życiu, nauce i miłości prymasa? Jak zrobić to za pomocą kawałka gliny? Kiedy zajrzy się w notatki osobiste kard. Wyszyńskiego, odpowiedź klaruje się sama, w prostym zawołaniu: "Soli Deo" - mówił młody rzeźbiarz, obecny na odsłonięciu swojej pracy.
- Już za kilka dni będziemy podczas beatyfikacji wspominać kard. Stefana Wyszyńskiego w rodzinnej Zuzeli czy Wrociszewie, w katedrze warszawskiej i na pl. Piłsudskiego, gdzie odbywał się jego manifestacyjny pogrzeb. Tu mieszkał przez 28 lat, tu pracował i stąd wyruszał na polskie drogi, by służyć Bogu i Kościołowi. To miejsce jest zatem szczególne dla nowego błogosławionego. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy będą podążać jego śladami, przystaną też przed tym pomnikiem - mówił kard. Kazimierz Nycz, zapowiadając, że uroczystości beatyfikacyjne 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej będą miały charakter narodowy i państwowy. Swoją obecność zapowiedział m.in. prezydent Andrzej Duda.