Nowy numer 42/2021 Archiwum

Ks. Mirosław Mejzner SAC z nagrodą marszałka województwa mazowieckiego

Ksiądz Mirosław Majzner SAC, rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uhonorowano też znanego dominikanina.

Nagrodzeni naukowcy, artyści, muzycy, samorządowcy i społecznicy to ludzie niezwykle aktywni, z głowami pełnymi pomysłów i pasją do ich realizowania - mówił marszałek Adam Struzik podczas uroczystej gali 29 września w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

W gronie laureatów 22. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego znalazł się pallotyn ks. Majzner, rektor WSD w Ołtarzewie. "To człowiek renesansu, który potrafi łączyć różne wymiary życia: rozum z wiarą, osobisty rozwój z działalnością społeczną, wrażliwość z aktywnością, naukę z kulturą, osobiste inicjatywy ze współpracą z wieloma środowiskami" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Już jako uczeń był wielokrotnym mistrzem województwa radomskiego w szachach i członkiem kadry Polski juniorów młodszych w tej dyscyplinie, a obecnie z sukcesem bierze udział w rozgrywkach szachowych duchowieństwa. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie i w Papieskim Instytucie Patrystycznym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk patrystycznych i teologicznych.

W 2007 r. wrócił do Polski i od tej pory pracuje na Mazowszu. Najpierw jako dyrektor wydawca i redaktor naczelny miesięcznika "Miejsca Święte", a następnie w WSD w Ołtarzewie, pełniąc funkcje prefekta studiów i rektora.

Za swoją działalność dydaktyczną został uhonorowany Medalem KEN oraz Nagrodą Rektora. Gościnnie wykłada w Yarra Theological Union w Box Hill (Univeristy of Divinity w Melbourne) w Australii.

Jest współtwórcą programu "specjalność coaching i mediacje społeczne" na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest też aktywnym promotorem polskiej nauki i kultury za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii czy na Barbados.

Duża wagę przykłada do działalności kulturalnej i sportowej. Efektem jego działań były m.in. Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych w WSD w Ołtarzewie, koncerty w Ołtarzewie, Babicach Starych i Muzeum Kolejnictwa w Warszawie czy Misteria Męki Pańskiej na scenie w Ołtarzewie, jak również Międzynarodowe Sympozjum Teologiczne. Jego zasługą był remont budynku WSD w Ołtarzewie, którego najstarsze części pochodzą z 1914 r., czy też budowa na terenie WSD wielofunkcyjnego boiska, z którego korzystają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ożarowie Mazowieckim.

Podczas gali marszałek Struzik uhonorował także Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia" o. Adama Szustaka, dominikanina, pomysłodawcę powstania Fundacji "Malak", organizującej rekolekcje, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. W Adwentowej Akcji Charytatywnej "Troska" poprzez Fundację "Malak" przyczynił się do zebrania ponad 1,1 mln zł, które zostały przeznaczone na potrzeby pacjentów Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznawana jest od 1999 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są osoby znane w świecie kultury, m.in.: Józef Hen, Barbara Wachowicz, ks. Jan Twardowski, Wojciech Siemion, Jerzy Janicki, Sława Przybylska, Maja Komorowska czy Jerzy Hoffman.

Każdego roku spośród wszystkich zgłoszeń kapituła konkursowa wyłania 10 laureatów, z których każdy otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama