Nowy numer 42/2021 Archiwum

Przy pl. Krasińskich odsłonięto pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego"

W 77. rocznicę zakończenia niepodległościowego zrywu monument poświęcił ks. ppor. Andrzej Bawer, wikariusz katedry polowej.

Wykonany z brązu pomnik przedstawia naturalnej wielkości postacie trzech, trzymających się za ręce kobiet, z których środkowa nosi opaskę powstańczą na przedramieniu. Autorką projektu jest Monika Osiecka.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i odegranie Hejnału Warszawskiego. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska. "Łącząc się z państwem pochylam głowę, składając hołd kobietom Powstania Warszawskiego. Niech ten nowo odsłonięty pomnik będzie znakiem pamięci o losie i bólu, których doznały dla miłości Ojczyzny, rodaków i swoich najbliższych”, napisał prezydent.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że pomnik będzie przypominał o tym, że "historię naszego kraju tworzyły także kobiety i ich rola jest ogromna”. - Mam nadzieję, że warszawiacy i odwiedzający nasze miasto goście przechodząc obok tego pomnika, pomyślą o bohaterskich warszawiankach i warszawiakach - powiedziała.

Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich przypomniał, że kobiety w Powstaniu Warszawskim stanowiły niezwykle ważną cześć wszystkich biorących udział w walkach oddziałów. Według walczących wspierało ok. 7000 kobiet. - One walczyły bez broni, ale wszyscy powstańcy twierdzą, że nie wyobrażają sobie działalności konspiracyjnej i walk powstańczych bez nich - powiedział. Wyraził wdzięczność w imieniu powstańców warszawskich za wybudowanie tego pomnika, "znaku pamięci i wdzięczności dla kobiet polskich”.
 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama