Akademia Katolicka w Warszawie 7 października zainaugurowała uroczyście rok akademicki 2021/2022. Uczelnia otworzyła dwa nowe kierunki.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele seminaryjnym. Metropolita warszawski nawiązał do rozpoczynającego się w październiku pierwszego etapu synodu na temat: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.
- Papież chce nam powiedzieć, żebyśmy szli razem, razem przeżywali Kościół takim, jaki jest on w swojej istocie. Żebyśmy w tym Kościele nie tylko widzieli wiernych świeckich, ale także chcieli lepiej usłyszeć ich głos i go uwzględnić także wtedy, kiedy mówimy o studiowaniu teologii - mówił kard. Kazimierz Nycz.
Zwracając się do alumnów i przyszłych katechetów rozpoczynających studia teologiczne, wielki kanclerz Akademii Katolickiej podkreślił, że "nie da się teologii uprawiać bez formacji. Zachęcał do zdobywania wiedzy i mądrości, a jednocześnie przestrzegał ich przed instrumentalnym traktowaniem drugiego człowieka oraz zagubieniem wartości ludzkiej osoby na drodze naukowej. Nie usprawiedliwią tego nawet najwyższe aspiracje naukowe i potrzeba gromadzenia różnych osiągnięć - zaznaczył.
Akademia Katolicka w Warszawie otworzyła dwa nowe kierunki: studia I stopnia edukacja muzyczna z muzyką kościelną oraz studium "Sztuka widzenia i widzenie sztuki". Studenci I roku, w tym nowi klerycy, otrzymali indeksy.
Podczas uroczystej sesji inaugurującej rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina wskazywał na potrzebę humanizmu. Podkreślił, że "humanistą jest ten, kto dzięki swoim dziełom, twórczości, pracy buduje dla człowieka dobry dom - na teraz i na przyszłość”.
W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił dr Antoni Libera. Poruszył temat: “Kim jest artysta we współczesnym świecie?”.
Akademia Katolicka w Warszawie powstała w 2020 r. i kontynuuje dorobek Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Została erygowana za zgodą Stolicy Apostolskiej dekretem kard. Kazimierza Nycza 15 sierpnia 2020 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w setną rocznicę Cudu nad Wisłą.