Na Pradze 110 nowych lektorów i 18 ceremoniarzy

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyła się promocja lektorów i ceremoniarzy, którzy służyć będą w parafiach diecezji warszawsko-praskiej.

W katedrze warszawsko-praskiej 9 października odbyła się promocja 110 lektorów i 18 ceremoniarzy, którzy przez ostatni rok przygotowywali się do pełnienia posługi w parafiach.

Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, a koncelebrowali ją kapłani opiekujący się Liturgiczną Służbą Ołtarza. Ordynariusz warszawsko-praski przywołał ogromną rolę świadectwa, które często jest początkiem odkrywania powołania do służby, także tej w Kościele.

- Każda umiejętność służenia innemu człowiekowi jest wielkim darem. To pragnienie bycia lektorem, ceremoniarzem zrodziło się poprzez obserwacje innych. A obserwacja powoduje zaistnienie pragnienia, ale jeszcze wcześniej refleksji, która rodzi się w sercu i rozumie - mówił biskup. Dodał przy tym, że posługujący przy ołtarzu są tymi, którzy dbają o piękno liturgii przeżywanej przez całą wspólnotę Kościoła.

Ale, jak podkreślił bp Romuald Kamiński, służba przy ołtarzu zobowiązuje też do stałej pracy nad sobą.

- Ceremoniarz z natury uporządkowany przy ołtarzu, powinien być uporządkowany wewnętrznie. Jeśli będziemy uważni i pragnący każdy element życia i naszego powołania dobrze wypełnić, to będziemy ludźmi szczęśliwymi i nie tylko sami dla siebie, ale taki człowiek jest również skarbem wobec innych ludzi - zaznaczył duchowny. 

Posługa lektora w Kościele wiążące się z odczytywaniem podczas Mszy św. i nabożeństw czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Wyjątek stanowią: Niedziela Palmowa i Wielki Piątek, kiedy lektor może odczytać Ewangelię, nie prosi wówczas kapłana o błogosławieństwo. Ponadto lektor może odczytywać modlitwę powszechną podczas liturgii. Jeśli nie ma kantora, lektor śpiewa lub czyta psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście może ponadto wnieść Ewangeliarz.

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii, czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa, jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia pozostałym usługującym. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..