W dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej otwarto ekspozycję poświęconą abp. Antoniemu Baraniakowi.
Sekretarz prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektor sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego był więziony w tej dawnej ubeckiej katowni przez 27 miesięcy. W latach 1953-1956 poddawany był bestialskim torturom i psychicznym szykanom, które miały doprowadzić do wytoczenia prymasowi procesu politycznego.
Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana przez współbraci abp. Antoniego Baraniaka, księży salezjanów, dzięki którym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL wzbogaciło się o pamiątki po niezłomnym arcybiskupie. Mszy św. w intencji wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, przewodniczył ks. Tadeusz Itrych, przełożony Salezjańskiej Inspektorii pw. Św. Wojciecha w Pile, a homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz, historyk i od 25 lat badacz dziejów bohaterskiego arcybiskupa.
- Ekspozycja prezentuje artefakty ze zbiorów Salezjańskiej Inspektorii w Pile i naszego muzeum. Są wśród nich przedmioty osobiste i liturgiczne, a także największa pamiątka – oryginalna szafa z zakonspirowanym ołtarzem, służąca przetrzymywanemu w areszcie domowym biskupowi - mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum.
Ścieżka zwiedzania prowadzi cienką amarantową linią przez więzienną celę w X Pawilonie do mokrego karceru pod Pawilonem Śledczym – miejsca tortur niezłomnego biskupa.
Wystawa „Baraniak. 145 przesłuchań na Rakowieckiej” to kolejna ekspozycja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Przy ul. Rakowieckiej można dziś zwiedzać m.in. przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „Dowody zbrodni", która prezentuje przedmioty z Łączki wydobyte z jam grobowych w Kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach. W gablotach Pawilonu X znajduje się niemal 200 przedmiotów pochodzących z „Łączki” będących zarówno artefaktami archeologicznymi, relikwiami jak i dowodami zbrodni. Przedmioty te zostały zaprezentowane publicznie po raz pierwszy na korytarzach dawnego więzienia na Rakowieckiej - miejscu kaźni wielu z odnalezionych ofiar. W Pawilonie Głównym prezentowane są artefakty z kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pochodzące z kilku dziesięcioleci polskiej historii walki o wolność w czasach reżimu komunistycznego.