Wyremontowaną gruntownie świątynię na pl. Grzybowskim poświęcił 30 października kard. Kazimierz Nycz.
Remont górnego kościoła śródmiejskiej świątyni trwał trzy lata, dolnego - pięć. - Przywróciliśmy przedwojenny blask, choć nie wszystkie wojenne rany łatwo przyszło zabliźnić - mówi ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Na podstawie przedwojennych zdjęć, specjalistycznych badań i historycznych konsultacji odtworzony został m.in. ołtarz główny zobrazem włoskiego malarza Franceska Trevisaniego "Ukrzyżowanie”. W świątyni przywrócono także wiele dzieł sztuki - rzeźb i obrazów. Przedwojenną kolorystykę zyskały m.in. boczne ołtarze, a posadzka, choć nowa, nawiązuje w swoim wyglądzie do znajdującej się w renesansowej bazylice św. Justyny w Padwie, prototypie śródmiejskiej świątyni.
Świątynię w przededniu odpustu parafialnego i rocznicy poświęcenia kościoła 30 października rekonsekrował kard. Nycz, metropolita warszawski.
W homilii podkreślił, że śródmiejska świątynia jest znana nie tylko w Warszawie, Polsce, ale i na świecie. - Nie tylko dlatego, że modlił się w niej św. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek, ale przede wszystkim to jeden z piękniejszych kościołów stolicy. W czasie wojny znajdował się na terenie getta i służył jego mieszkańcom na różne sposoby, m.in. stwarzając możliwość uczestnictwa w Mszy św. oraz broniąc i stojąc na straży życia, które było wówczas zagrożone - wyjaśnił. Przypomniał także, że jej ówczesny proboszcz otrzymał pośmiertnie tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Wyjaśnił także, że obrzęd rekonsekracji przypomina jeszcze wyraźniej, że w uczynionej ludzkimi rękami świątyni mieszka Bóg.
- Wraz z poświęceniem kościoła rozpoczynamy rok misyjny w naszej parafii - zapowiedział ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych. W odnowionej kaplicy Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do piątku w godz. 7-18 odbywać się będzie całodzienna adoracja. - W 1987 r. papież Jan Paweł II otworzył tu II Krajowy Kongres Eucharystyczny. Czujemy się więc spadkobiercami eucharystycznego kultu, który w roku misyjnym chcemy pogłębiać - dodaje.