Nowy numer 48/2021 Archiwum

Odznaczenia państwowe dla warszawskich duchownych

W Narodowe Święto Niepodległości w Pałacu Prezydenckim odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani m.in. ks. Stanisław Małkowski i bp Michał Janocha.

W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda uhonorował 17 osób, zasłużonych dla Polski na różnych polach działalności.

Kapelan Solidarności i działacz opozycji demokratycznej w PRL oraz publicysta ks. Stanisław Małkowski został uhonorowany przez prezydenta RP Orderem Orła Białego. Najwyższe odznaczenia państwowe przyznano mu “w uznaniu znamienitych zasług w pracy duszpasterskiej, za bohaterską postawę kapelana Solidarności wspierającego słowem i czynem walkę o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, stojącego po stronie dobra i prawdy w obronie niezbywalnych praw człowieka. 

Natomiast biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, działalności naukowej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Podkreślono również jego dorobek w dziedzinie historii sztuki chrześcijańskiego Wschodu.

Odznaczenia przyznano 17 zasłużonym dla Polski osobom.   Odznaczenia przyznano 17 zasłużonym dla Polski osobom.
Grzegorz Jakubowski KPRP

- Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez te lata swojego życia działali dla Rzeczpospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi po prostu w bardzo różnych dziedzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że ci którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski - mówił do uhonorowanych prezydent Andrzej Duda.

I wskazywał: - Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości - praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 r. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama