To odpowiedź na rosnące problemy psychologiczne najmłodszych. Placówka przy ul. Błękitnej 36 zacznie przyjmować dzieci i młodzież z początkiem stycznia.
- Lekarze alarmują: już co piąte dziecko w Polsce ma zaburzenia psychiczne. Pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Niestety państwowy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży jest zaniedbany i niewydolny. To kolejny obszar, w którym samorządy muszą przejmować rolę władz centralnych. Dlatego rozwijamy miejską ofertę pomocy dla młodych warszawiaków, czego przykładem jest utworzenie wawerskiego Centrum Zdrowia Psychicznego - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
- System wsparcia, który zapewniamy dzieciom i młodzieży obejmuje pomoc w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, dostęp do specjalistów w miejskich podmiotach leczniczych. Z pośrednictwem miejskich szkół organizowaliśmy również szkolenia dla rodziców na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków - dodała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Nowo powstałe wawerskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży zapewni kompleksową pomoc specjalistów: psychiatry, psychologa, w tym psychoterapeutów i terapeutów w tym terapię indywidualną, rodzinną, zajęciową, opiekę psychiatryczną. W placówce będzie można również skorzystać z pomocy pedagoga specjalnego, neurologopedy oraz fizjoterapeuty. W placówce będą się mieściły: Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Psychologiczna.
Wizyty w ośrodku są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Zapisy i kontakt telefoniczny do placówki: 22 439-93-80, od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.
Wawerski ośrodek to nie jedyna placówka uruchomiona w tym roku w stolicy. Najmłodsi mogą uzyskać pomoc w zakresie zdrowia psychicznego m.in. w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z terenu dzielnicy Wola, prowadzonym przez Szpital Wolski, na Białołęce powstało Centrum TOGO prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci oraz Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, prowadzone w partnerstwie przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota.
Baza ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej funkcjonujących na terenie Warszawy jest dostępna na stronie internetowej Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (www.nfz-warszawa.pl).