Nowy numer 4/2022 Archiwum

Stacja Muzeum. Satyry kolejowe ks. Janusza Grygiera

W modelarskiej skali HO proboszcz z Mostówki ks. Janusz Grygier pokazał paradoksy nie tylko kolejarskiego życia.

Ksiądz Janusz Grygier jest proboszczem maleńkiej parafii w Mostówce niedaleko Radzymina. Od lat z pasją tworzy makiety kolejowe, które można oglądać także w parafialnych pomieszczeniach. Ale nie tylko tam.

Wiele razy wyjeżdżały na wystawy w całej Polsce. Teraz można je obejrzeć w Stacji Muzeum w Warszawie, przy ul. Towarowej 3.

„Satyry kolejowe” to miniaturowe scenki, które bystre oko ks. Janusza lub jego znajomych dostrzegło podczas podróży pociągami. Tematy niektórych satyr zostały niemalże fotograficznie przeniesione na dioramę. Są też i takie, które jak w krzywym zwierciadle pokazują przyszłość.

Na makietach wyrosły małomiasteczkowe stacyjki, zarośnięte trawą tory wąskotorówek i podupadające budynki kolejowe, ale też rolnicy – z Andrzejem Lepperem na czele – wysypujący zboże na tory. Na innej z makiet kłótnia o to, kto spartaczył robotę, bo tory wyraźnie się rozchodzą.

Makiety wywołują więc uśmiech i smutną konstatację, że to nie jest dowcip autora, ale bywa szczera do bólu prawda.

Ksiądz Janusz Grygier satyry kolejowe tworzy od 2004 roku. I wciąż ich przybywa, bo życie kolei i pasażerów nieustannie przynosi inspiracje.

Wystawa będzie prezentowana w małej sali wystaw czasowych do 20 stycznia 2022. Wstęp na nią w ramach biletu wstępu, który kosztuje: 14 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) i 35 zł (rodzinny).

Stacja Muzeum jest czynna przez cały tydzień w godz. 9-17. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama