Nowy numer 4/2022 Archiwum

"PoKolędzie JP2", czyli kolędowanie z potrzebującymi

Po raz 7. ruszyła bożonarodzeniowa akcja, w której ramach Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi.

Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, zakłady dla chorych czy areszt śledczy. - "PoKolędzie JP2" to projekt służący integracji społecznej, zainicjowany w 2013 r. przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, a od kilku lat koordynowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawską instytucję kultury. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, chcemy promować polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną - wyjaśnia Dorota Czajkowska, koordynatorka projektu.

W tegorocznej edycji organizatorzy chcą skupić się na dotarciu do miejsc w Warszawie i okolicach, które razem z chórami, scholami, zespołami odwiedzać będą wolontariusze pełniący rolę animatora i organizatora spotkania kolędowego w konkretnym miejscu. Do akcji mogą włączyć się także kolędnicy z całej Polski i świata. Na stronie internetowej www.pokoledziejp2.pl można pobrać śpiewnik i plakat w wersji do druku.

W poprzednich edycjach akcji uczestniczyło ponad 100 zespołów kolędowych, ponad 2000 kolędników i wolontariuszy, odbyło się ponad 150 spotkań kolędowych w ponad 30 miejscowościach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Otwocku, Józefowie, Milanówku, Pruszkowie, Brwinowie, Wiązownej i Ząbkach.

Tegoroczna formuła dostosowana jest do aktualnych obostrzeń pandemicznych. - Pragniemy, aby kolędnicy dotarli do wszystkich miejsc osobiście, jednak jeśli na skutek sytuacji pandemicznej nie będzie to możliwe, będziemy kolędować w mniejszych grupach lub w formule hybrydowej i zdalnej, dostosowanej do danego miejsca i zespołu - tłumaczy D. Czajkowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. W ubiegłym roku z powodu pandemii kolędowanie nie odbyło się.

Wspólne kolędowanie to nie tylko jedna z piękniejszych polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, ale także rzeczywiste nawiązanie do kultury wolnego miejsca przy wigilijnym stole. - My jednak nie tyle czekamy na przybysza, ale sami idziemy do innych, niosąc w sobie przesłanie miłości. Bo o niej przede wszystkim jest ta akcja. Zainspirowani słowami Jana Pawła II chcemy, aby miłość dotarła do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują, a zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych - powiedział Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Koncerty kolęd będą odbywać się do końca stycznia. Do udziału zaproszone są zespoły: od profesjonalnych chórów, poprzez schole przy parafiach, po muzykujące grupy przyjaciół, współpracowników i amatorów z całej Polski.

Chęć włączenia się do akcji można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: pokoledziejp2.pl. Kolędnicy zostaną wyposażeni w pakiet materiałów, w tym śpiewniki, plakaty oraz materiały promocyjne. Na stronie znajduje się formularz, przez który można zgłosić chęć przyjęcia kolędników.

Spotkania Kolędowe 7. edycji "PoKolędzia JP2":

  • 10 stycznia - nagranie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II dla Domu Pomocy Społecznej dla Kobiet im. św. Józefa ZSMBM,
  • 18 lub 25 stycznia - Dom Pomocy Społecznej przy ul. Wójtowskiej 13,
  • 19 stycznia - Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy - Zespół Muzyki Dawnej "Continuum",
  • 21 stycznia - Centrum Alzheimera,
  • 22 stycznia - Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi,
  • 29 stycznia - Zakład dla Chronicznie Chorych Kobiet, prowadzony przez siostry felicjanki - chór Alegrato,
  • Areszt Śledczy Warszawa Białołęka.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama