Bp Markowski: Dziś pragniemy oddać hołd wszystkim Ofiarom Holokaustu

"Zachowujemy w pamięci ich tragiczne losy, wierząc mocno, że Bóg jest Bogiem Życia, człowiek zaś żyje wiecznie w Bogu" - napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, w słowie z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Biskup Markowski przypomniał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz "przypomina o tragedii, o której nie wolno nam zapomnieć”.

Nawiązując do słów św. Jana Pawła II w okazji tego dnia w 2005 r. mówiących o tym, że nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah, i że "próba planowego wyniszczenia całego narodu kładzie się cieniem na Europie i na całym świecie; jest zbrodnią, która na zawsze splamiła historię ludzkości”, biskup zaznaczył, że doświadczenie Holokaustu stoi w jaskrawej sprzeczności z przykazaniem "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”.

"Człowiek stworzony na podobieństwo Boga, wraz z darem życia otrzymał godność i wolność. Planowa i systematyczna eksterminacja narodu żydowskiego, więzienie i mordowanie obywateli niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy - to wstrząsające podeptanie daru życia, godności i wolności człowieka. »To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć« - powiedział Papież Franciszek. Apelował do wszystkich, a zwłaszcza do wychowawców i rodzin "aby sprzyjały wzrastaniu w nowych pokoleniach świadomości horroru tej czarnej karty historii, aby nigdy nie została ona zapomniana. Tak, aby możliwe było budowanie przyszłości, w której godność ludzka nie będzie więcej deptana” - czytamy w liście.

Biskup Markowski dodał, że tego dnia wspominamy także heroiczne postawy wielu znanych i nieznanych z imienia osób, które - jak św. o. Maksymilian Maria Kolbe - "nie dały się zwyciężyć złu, ale pokonały je mocą dobra”. "Niech ich dzieje motywują nas do odpowiedzialnego dążenia do pokoju, do poszanowania życia, godności i wolności każdego człowieka i narodu” - zaznaczył bp Markowski.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..