Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego posiada w swoich zbiorach wyjątkowy eksponat związany z papieżem Piusem XI. Jest to monumentalna monstrancja ufundowana przez kard. Aleksandra Kakowskiego.
W eksponowanym miejscu na nodusie monstrancji Achilles Ratti pokazany jest w scenie przyjęcia sakry biskupiej z rąk abp. Kakowskiego w asyście jedenastu biskupów. Z kolei u podstawy glorii występuje już jako papież Pius XI w otoczeniu pięciu biskupów - metropolitów polskich. W treści monstrancji widoczne są także motywy związane z funkcjonowaniem Kościoła w niepodległym państwie polskim. Na awersie widnieją sylwetki 21 katedr polskich, symbolizujących diecezje znajdujące się na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej.
Znajdują się także wizerunki katedr we Lwowie, Łucku, Pińsku i Wilnie, których nie ma w granicach obecnej Polski.
Widzom nie ujdzie uwagi, że brakuje katedr Wrocławia, Kamienia Pomorskiego i Kołobrzegu, które dopiero od 1945 r. znalazły się w granicach Polski.
Dopełnieniem treści ideowych monstrancji są znajdujące się na jej rewersie sceny, które pokazują trudną i znaczoną krwią drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę: rozstrzelanie podlaskich unitów za obronę wiary przez rosyjskich zaborców, strajk polskich dzieci w szkole we Wrześni oraz rzeź galicyjska.
W 1938 r. kard. Aleksander Kakowski podarował monstrancję nowo utworzonemu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Po latach w depozyt dostało ją Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Dzieło można zobaczyć na ekspozycji głównej znajdującej się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Muzeum jest czynne od wtoku do niedzieli w godzinach 12.00-19.00.