Nowy numer 09/2024 Archiwum

Powiedziały Jezusowi "tak". Dwie dziewice konsekrowane na Pradze

Krystyna i Teresa złożyły w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika ślub czystości.

Podczas uroczystej liturgii pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego dwie kandydatki z diecezji warszawsko-praskiej złożyły postanowienia życia w czystości i zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych.

Na uroczystości w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zgromadzili się przyjaciele i najbliższa rodzina konsekrowanych Teresy i Krystyny. Liturgię otworzyła procesja wejścia, w czasie której kandydatki do stanu dziewic niosły zapalone świecie jako znak gotowości pójścia na spotkanie z Boskim Oblubieńcem. Obrzęd konsekracji dziewic rozpoczął się od przywołania ubranych na biało kandydatek.

- Czy chcesz aż do końca życia trwać w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Bogu oraz Kościołowi? Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o miłości i było znakiem przyszłego królestwa? Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu? - pytał bp Romuald Kamiński.

Teresa i Krystyna odpowiedziały "tak". Znakiem konsekracji i przynależności do Jezusa Oblubieńca jest obrączka, którą każda z konsekrowanych przyjęła od biskupa na znak zaślubin. Otrzymały też księgę brewiarza, liturgii godzin, jako zobowiązanie do towarzyszenia Kościołowi przez osobistą modlitwę.

W diecezji warszawsko-praskiej do stanu dziewic należy już 16 kobiet. Łącznie w obu warszawskich diecezjach jest ich blisko 50.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy