Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki wpisał do rejestru polichromie i dekoracje malarskie oraz ikonę Matki Bożej Oranty.
Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków, poinformował 13 maja, że wpisał je do rejestru zabytków. "(...) malowidło w prezbiterium jest jedną z pierwszych samodzielnych polichromii artysty. Malowidła w dolnej cerkwi pw. Jana Klimaka na Woli charakteryzuje bogactwo teologiczne i ikonograficzne. Ponadto wartością dokumentacyjną jest charakterystyczny dla twórczości Nowosielskiego styl oraz jest koloryt polichromii, w których dominuje indygo o bogatej modulacji tonów (ożywiony akcentami czerwieni, żółci i ochry). Dekoracje kaplicy zaliczyć należy do wybitnych dzieł w twórczości Nowosielskiego. Malowidła powstałe w latach 50. i 70. XX w. oraz ikona z k. lat 70. XX w. stanowią wybitne dzieło sztuki sakralnej o wysokich wartościach artystycznych i historycznych, posiadające szczególną wartość dla prawosławia. Dekoracja malarska kaplicy stanowi także dziedzictwo kulturowe i artystyczne o dużej randze oraz wybitny przykład polskiej sztuki malarskiej lat 50. i 70. XX w." - podkreślił w uzasadnieniu.
Cerkiew została wzniesiona według projektu Władimira Pokrowskiego w 1905 r. na wolskim cmentarzu prawosławnym, największej prawosławnej nekropolii w Polsce. Spoczywają na nim prawosławni arcypasterze wraz z licznym duchowieństwem, a także wiele wybitnych postaci wyznania prawosławnego, takich jak Aleksander Lwowicz Błok (ojciec znanego poety symbolisty), Sokrates Starynkiewicz, zasłużony prezydent i budowniczy miasta Warszawy, znani pisarze rosyjscy przełomu XIX/XX w. - Włodzimierz Arcybaszew i Dymitr Filosofow, a także wiele innych osób, które - jak na przykład S. Starynkiewicz, prezydent Warszawy i jej niestrudzony budowniczy w drugiej połowie XIX w. - zasłużyły sobie na wdzięczną pamięć mieszkańców Warszawy. Długoletnią tradycją w parafii prawosławnej św. Jana Klimaka i parafii rzymskokatolickiej św. Wawrzyńca jest udział we wspólnej procesji 1 listopada. Podczas procesji na cmentarzu duchowni obu wyznań wznoszą modlitwy za zmarłych i święcą groby.
Wzorowana jest na cerkwiach rostowskich XVI i XVII wieku. Wokół kopuły znajdują się ornamenty w stylu staroruskim. Wielką wartość artystyczną ma rzeźbiony w dębie ikonostas, zaprojektowany przez artystę z Kijowa Aleksandra Muraszkę. W pierwszym rzędzie ikonostasu znajduje się (w centralnych, królewskich wrotach) ikona Zwiastowania oraz ikony czterech Ewangelistów. Nad królewskimi wrotami, w złotej, gwieździstej ramie - Poczajowska ikona Matki Bożej, otaczana przez prawosławnych wielką czcią. Po prawej stronie królewskich wrót - ikona Chrystusa, a w diakońskich (bocznych) wrotach - ikona bł. Hieronima Strydońskiego, z lewej strony królewskich wrót - ikona Bogurodzicy, a w drzwiach diakońskich - ikona św. Jana Klimaka. Nad wrotami umieszczono ikonę Nierukotwornyj Spas oraz Ostatnią Wieczerzę. W kolejnych dwóch rzędach stoją ikony Trójcy Świętej, apostołów Piotra i Pawła, św. Bazylego Wielkiego, św. Jana Chryzostoma, św. Aleksandra, św. Mikołaja. W cerkwi wolskiej znajdują się również szczególnie wielbione ikony św. Mikołaja oraz Matki Bożej. Kazańska ikona Matki Bożej została w 2001 r. umieszczona w pięknie rzeźbionym obramowaniu, zaprojektowanym i wykonanym przez mistrza stolarskiego Wojciecha Szmeję.