Nowy numer 26/2022 Archiwum

Abp Pennacchio: Adorować to dać Bogu miejsce i czas

W 35. rocznicę utworzenia w parafii na Kole kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu dziękowano Bogu za istnienie 30 ośrodków w Polsce, w których taka praktyka ma miejsce.

W Mszy św. sprawowanej 21 maja w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole uczestniczyli przedstawiciele 30 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu z całej Polski. Liturgia, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, była centralnym wydarzeniem dwudniowego X Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach, które w parafii na Kole odbywa się 21-21 maja.

- W 35. rocznicę wieczystej adoracji na Kole, pierwszego tego typu ośrodka w Polsce, zaprosiliśmy do naszej świątyni przedstawicieli wszystkich wspólnot, a jest ich w Polsce 30, wraz z ich pasterzami, żeby świętować nasz jubileusz i ponownie poczuć jedność Kościoła - powiedział ks. Zbigniew Godlewski, kustosz sanktuarium św. Józefa na Kole. - W dobie koronawirusa i ograniczeń sanitarnych obawialiśmy się, że dzieło adoracji w naszej parafii może się skończyć. Stało się na odwrót. Dzieło wybuchło z nową siłą. Ponad 200 młodych osób podjęło regularne dyżury adoracyjne. Jesteśmy wdzięczni ojcu świętemu za udzielone w 30. rocznicę wieczystej adoracji na Kole błogosławieństwo, które towarzyszy naszemu dziełu - dodał.

Mszy św., którą koncelebrowali kapłani z ośrodków wieczystej adoracji z całej Polski, przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił o. Jacek Dembek, redemptorysta. - Papież Franciszek powiedział, że temperatura na termometrze Kościoła jest niska, bo my, chrześcijanie, nie potrafimy adorować. Dziś w tym kościele temperatura jest wysoka, bo zebrało się wiele gorących serc, które adorują Jezusa w Eucharystii - powiedział nuncjusz apostolski.

Za papieżem Franciszkiem wyjaśnił, że adorować to zatrzymać się na rozmowie z Jezusem, wierząc w Jego prawdziwą obecność w Najświętszym Sakramencie. - Adorować to znaczyć dać Bogu miejsce i czas. Wyrazić nie tylko słowami, ale i gestem, że Jezus jest jedynym Bogiem i Panem naszego życia. To jest wielka łaska, że jest tyle miejsc, w których można klęknąć przed wystawionym Najświętszym Sakramencie i adorować Boga - powiedział nuncjusz.  

Zwrócił się z prośbą papieża Franciszka, by wieczysta adoracja była także okazją do błagania o pokój, zwłaszcza w Ukrainie.

Na zakończenie liturgii na ręce kustosza sanktuarium św. Józefa nuncjusz apostolski przekazał błogosławieństwo papieża Franciszka dla uczestników X Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach oraz adorujących w parafii na Kole.

W programie dwudniowego forum znalazło się m.in. zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Konferencję wokół tematyki forum "Adoracja eucharystyczna w osobistym życiu duchowym" wygłosi o. Marek Kotyński CSSR.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama