Nowy numer 25/2022 Archiwum

Na codzienne zakupy

Ponad 580 stołecznych seniorów zostało objętych programem Caritas Polska. Dzięki niemu otrzymają co miesiąc 160 zł finansowego wsparcia.

Program, realizowany przez Caritas Polska przy udziale Fundacji "Biedronki", który w tym roku wystartował po raz piąty, ma wesprzeć finansowo seniorów w wieku 60+. Dochody nie mogą przekraczać 1350 zł miesięcznie (osoba samotna) lub 1100 zł (osoba mieszkająca we wspólnym gospodarstwie domowym). - Mimo kryteriów dochodowych na każdy przypadek patrzymy indywidualnie, zdarzają się osoby niepełnosprawne, które mają wyższy dochód, ale prawie cały idzie na zakup drogich leków - mówi Katarzyna Wlazło, odpowiedzialna za programy senioralne Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W inicjatywę włączyły się 43 diecezjalne Caritas, w tym obie warszawskie. W archidiecezji warszawskiej w programie "Na codzienne zakupy” bierze udział ponad 300 seniorów, w diecezji warszawsko-praskiej - 280. Zgłoszeni do programu otrzymują kartę płatniczą, co miesiąc aktualizowaną o kwotę 160 zł przez 10 miesięcy (od kwietnia 2022 r. do stycznia 2023 r.). Karta służy do robienia zakupów w sieci sklepów Biedronka, z wyłączeniem alkoholu, papierosów, tekstyliów oraz artykułów przemysłowych.

W skali całej Polski z roku na rok wzrasta liczba osób biorących udział w programie. W 2018 r. było to 5,3 tys. osób, a w bieżącym roku to już 11 tys. osób. Rośnie również wartość udzielanej pomocy - w obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż rok temu. W porównaniu z ubiegłym rokiem o tysiąc więcej jest także  wolontariuszy, który pomagają seniorom w ramach programu np. w załatwieniu formalności czy zrobieniu zakupów. Ich liczba wzrosła w tym roku z 3 do 4 tysięcy.

Program to nie tylko wsparcie finansowe, ale służy także aktywizacji społecznej seniorów. - Wiele zależy od parafii i inwencji wolontariuszy. W niektórych organizowane są pikniki dla seniorów, spotkania, poczęstunki, pielgrzymi, a nawet wyjścia do kina, na które w ramach programu można uzyskać dofinansowanie. Parafialni wolontariusze to często sąsiedzi, do których seniorzy mają zaufanie, dzięki temu chętniej angażują się w różne aktywności - wyjaśnia Elżbieta Jackiewicz, odpowiedzialna za programy senioralne w Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama