Barwny korowód ponad 100 polskich królów, pisarzy, świętych i odkrywców przejdzie 5 czerwca Krakowskim Przedmieściem.
Pierwszy Orszak Dziejów odbył się we wrześniu w 2021 r., w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego punktem kulminacyjnym był spektakl o Prymasie Tysiąclecia na pl. Zamkowym, przypominający 10 punktów Krucjaty Społecznej Miłości.
– To teatralne, historyczne widowisko plenerowe, które jest wspaniałą okazją do poznania naszej historii i jej najwybitniejszych przedstawicieli – mówi organizatorka wydarzenia Anna Murawska.
W tegorocznej edycji prym będą wiedli polscy odkrywcy, wynalazcy i naukowcy, a szczególnie postać urodzonego 200 lat temu Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej, ale również wielkiego dobroczyńcy, fundatora szkół i kościołów. Do odkryć Łukasiewicza i światła nawiązuje hasło widowiska: „W blasku historii”.
5 czerwca o godz. 18 sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy pochód ważnych historycznych postaci, od Mieszka I po św. Jana Pawła II. Ich prezentacja odbędzie się na scenie przy kościele sióstr wizytek (Krakowskie Przedmieście 34), po czym o 18.45 rozpocznie się spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu teatru Biedronka, o życiu i dorobku I. Łukasiewicza.
Jak w ubiegłym roku, uczestnicy porwą przechodniów do Poloneza Wszechczasów. Później będzie można nauczyć się tańców dworskich, wziąć udział w grze miejskiej, a także porozmawiać z odtwórcami historycznych postaci i otrzymać od nich specjalne wizytówki. Przy kościele sióstr wizytek rozsiądą się żywe orły (symbole na polskim godle), nie zabraknie też pokazów działania wynalazków Łukasiewicza – modelu prostego szybu naftowego i lampy, która była zupełnie inna od znanej nam teraz lampy naftowej.
– Cieszymy się, że pomysł rodzinnego, historycznego wydarzenia spodobał się nie tylko mieszkańcom Warszawy i że zgłosiły się do nas także inne miasta, które chcą zorganizować podobną imprezę. We wrześniu Orszak Dziejów przejdzie ulicami Wrocławia. Mam nadzieję, że w innych miejscach uda się zaprezentować także lokalne postacie historyczne, żeby przybliżyć również tę najbliższą historię – dodaje A. Murawska.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, UKS Żagle, Stowarzyszenie „Sternik” i Amatorski Teatr „Biedronka”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się