Nowy numer 22/2023 Archiwum

Wyniki budżetu obywatelskiego w Warszawie. Wygrały zieleń i rowery

Będą nowe drzewa, kwietne łąki, ścieżki rowerowe i budki dla ptaków. Ale nie wróci tęcza na pl. Zbawiciela.

Głosowanie na pomysły zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego trwało od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 1327 propozycji - 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Zwycięskie projekty zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 lipca w Pałacu Kultury i Nauki.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji budżetu, zdecydowana większość zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią. Wśród ogólnomiejskich propozycji najwięcej głosów, bo prawie 28 tys., zdobył projekt "2050 drzew dla Warszawy".

Wśród najczęściej wybieranych przez mieszkańców znalazły się także pomysły dotyczące infrastruktury rowerowej. To również w tej kategorii znalazł się ogólnomiejski projekt z najwyższym szacunkowym kosztem realizacji. Na stworzenie dwukierunkowych szlaków rowerowych w czterech rejonach Warszawy zostanie przeznaczone 6 mln zł. Najdroższy projekt dzielnicowy to "Nowe drzewa, ławki i chodniki na Pradze-Południe" za 1,4 mln zł.

Wśród 326 zwycięskich propozycji znalazły się m.in. wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach i szpitalnych izbach przyjęć, wygodna i bezpieczna infrastruktura pieszo-rowerowa nad Kanałem Żerańskim, pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na Żoliborzu, bezpłatne badania przesiewowe małych dzieci pod kątem autyzmu, zielone przystanki autobusowe w Rembertowie, na Żoliborzu i na Ursynowie, porośnięte na dachach rozchodnikiem pomagającym walczyć ze smogiem.

Mieszkańcy nie poparli budowy "Łuku LGBT+" w kolorach tęczy na pl. Zbawiciela, która była zgłoszona jako projekt ogólnomiejski pod hasłem: "Roztęczamy Warszawę".

Najwięcej projektów przeszło do realizacji na Bemowie (31), Mokotowie i we Włochach (po 24). Średni koszt realizacji projektu dzielnicowego wyniesie 232 697 zł, natomiast ogólnomiejskiego - 1 378 940 zł.

Łącznie udział w głosowaniu wzięło 88 861 osób. Aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną. Prawie 30 proc. wszystkich głosów elektronicznych oddano w ostatnim dniu głosowania.

Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lat. Podobnie jak w poprzednich latach, zagłosowało więcej kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (38 proc.).

Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka.

- Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy, stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy - mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Pełne wyniki głosowania są dostępne na stronie: https://bo.um.warszawa.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast