Nowy numer 47/2022 Archiwum

W sierpniu ruszy budowa linii tramwajowej na Wilanów

Mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa wreszcie się doczekali. Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć budowa linii tramwajowej, na którą czekali od lat.

Wilanów będzie trzynastą dzielnicą, której mieszkańcy poruszają się siecią linii tramwajowych. A to w zakorkowanej stolicy bardzo wygodny i szybki środek komunikacji. Mieszkańcy Wilanowa dojadą tramwajem do stacji metra Centrum w 25 minut, czyli prawie o połowę krócej niż pokonują tę trasę w godzinach szczytu.

Nowy odcinek linii tramwajowy rozpocznie się przy ul. Rakowieckiej. Kolejne przystanki to: Spacerowa, Dolna, Kostrzewskiego, Idzikowskiego, Mangalia, Czarnomorska, Św. Bonifacego, Nałęczowska, Sobieskiego, Oś. Królewska, Świątynia Opatrzności Bożej, Branickiego.

Prace mają się rozpocząć pod koniec sierpnia. Ich zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r.

W związku z budową trasy tramwajowej do Wilanowa kierowców czekają utrudnienia. Wiązać się będzie z nią przebudowa ulic wzdłuż torów. Kierowcy na dolnym Mokotowie będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Trzeci pas, obecnie przeznaczony dla autobusów, zostanie na odcinku od ul. Spacerowej do ul. L. van Beethovena zastąpiony wspólnym pasem tramwajowo-autobusowym.

Wzdłuż torów powstaną także drogi dla rowerów i nowe chodniki. Zamiast dotychczasowych czterech kładek nad ul. Sobieskiego pojawią się zabezpieczone sygnalizacją świetlną przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów w poziomie jezdni.

Jak zapewnia ratusz, podczas budowy trasy do Wilanowa zastosowana zostanie technologia zielonych torów. Tory o łącznej długości ponad 9 km zostaną obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która jest odporna na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania. Tym samym zwiększy się liczba zielonych torów w stolicy (obecnie to już ponad 27 km). Przy nowym torowisku zostaną posadzone 624 drzewa.

Łączna wartość robót budowlanych tramwaju do Wilanowa to 685,424 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy