W warszawskiej Dziękczynnej Procesji Różańcowej niesiony będzie m.in. obraz Matki Bożej Łaskawej, który tego dnia rozpocznie nawiedzenie w katedrze polowej.
Matka Boża Łaskawa Patronka Warszawy i Strażniczka Polski w wizerunku, będącym repliką obrazu znajdującego się u jezuitów z ulicy Świętojańskiej w Warszawie od 2 lat nieustannie peregrynuje po całej Polsce. Do dzisiaj replika Cudownego Obrazu nawiedziła ponad 120 świątyń w archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji białostockiej, łódzkiej, przemyskiej i warmińskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, legnickiej, łomżyńskiej, płockiej, siedleckiej i świdnickiej.
W niedzielę 21 sierpnia w wielu miejscach w Polsce odbędą się Dziękczynne Procesje Różańcowe. W Warszawie rozpocznie się ona o godz. 13 Mszą Świętą w bazylice Najświętszego Serca
Jezusowego, której będzie przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński. Procesja rozpocznie się o godzinie 14 i przejdzie ulicami Starej Pragi, następnie przekroczy most Śląsko Dąbrowski i po modlitwie poprowadzonej na ulicach Starego Miasta zakończy się przed katedrą polową Wojska Polskiego przy pomniku Powstania Warszawskiego. Na zakończenie procesji o godzinie 18 zostanie odprawiona Msza Święta, której przewodniczył będzie bp Piotr Jarecki. Będzie to jednocześnie początek peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze polowej Wojska Polskiego, która zakończy się 26 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza. W procesji będzie niesiony wizerunek Matki Bożej Łaskawej.
W 2023 r. przypadnie 50. rocznica koronacji obrazu z kościoła jezuitów. Z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, 7 października 1973 r. obraz został ozdobiony koronami papieskimi. Bł.
Stefan Wyszyński powiedział wtedy m.in.: „Właśnie dlatego, że potrzeba nam miłości macierzyńskiej w życiu rodzinnym, społecznym i publicznym – koronujemy dzisiaj Matkę Bożą Łaskawą, łamiącą w swoich dłoniach ostrza gniewu Bożego, godzące w ludzi. Przez Jej przyczynę pragniemy wyjednać u Ojca Niebieskiego dla Miasta i Ojczyzny naszej prawdziwy pokój, oparty na miłości i sprawiedliwości”.
- Sierpień obfituje w wiele ważnych rocznic, a wśród nich w rocznicę największego polskiego zwycięstwa, jakim był Cud nad Wisłą podczas Bitwy Warszawskiej w roku 1920. Dlatego pragniemy podziękować Patronce Warszawy i Strażniczce Polski - zapowiada Aneta Ciężarek, wiceprzewodnicząca Komitetu Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej i koordynator Jej peregrynacji. - Dzisiaj, tak jak w 1920 r., powinniśmy trwać na modlitwie i zaufać Jej, że i dziś może połamać strzały zarazy. Intencją organizatorów peregrynacji jest, aby modlitwa za wstawiennictwem Matki Chrystusa w wizerunku Matki Bożej Łaskawej, zainicjowana wkrótce po rozpoczęciu „pandemii”, nie została przerwana. Aby Matka Boża Łaskawa obdarzała łaskami w tym trudnym czasie wszystkich, którzy się do niej uciekają, ich rodziny i parafie - dodaje.
Program nawiedzenia obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze polowej:
Niedziela, 21 sierpnia
Poniedziałek, 22 sierpnia
Wtorek, 23 sierpnia
Środa, 24 sierpnia
Czwartek, 25 sierpnia
Piątek, 26 sierpnia