Nowy numer 17/2024 Archiwum

Za tych, którzy zginęli w drodze do Europy

Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpocznie się 25 września.

Wspólnota Sant’Egidio zachęca kolejne diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem bp. Krzysztofa Zadarki i Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać, pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

W niedzielę 25 września w Warszawie odbędzie się również wernisaż wystawy fotograficznej „Lesbos, lato solidarności”. Zdjęcia Anny Matlak dokumentują pobyt członków Wspólnoty Sant’Egidio w obozie dla uchodźców Mavrovouni, utworzonym po tragicznym pożarze obozu Moria we wrześniu 2020 roku. Wolontariusze przygotowywali posiłki, prowadzili szkołę języka angielskiego i zajęcia dla dzieci, ale przede wszystkim pojechali tam, żeby okazać tym zdesperowanym ludziom, poszukującym lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin, solidarność i przyjaźń. Ich twarze i historie będzie można poznać dzięki ekspozycji w podziemiach pokamedulskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP (parafia Bł. Edwarda Detkensa) przy ul. Dewajtis 3. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę o godz. 12. W tym czasie będzie można usłyszeć również więcej o działalności Wspólnoty Sant’Egidio, nie tylko na rzecz uchodźców.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i innych europejskich krajów oraz sprawną integrację uchodźców. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością - także w innych miastach.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy