Zaczynali od zera. Po siedmiu latach akademicka telewizja internetowa UKSW otrzymała nagrodę Małego Feniksa 2022.
Na pomysł, by stworzyć uczelnianą telewizję w internecie siedem lat temu, wpadli sami studenci.
- To był czas, kiedy na wydziale teologicznym UKSW prężnie rozwijało się dziennikarstwo. Potrzebowaliśmy dodatkowego miejsca i sprzętu przede wszystkim po to, by realizować materiały na zaliczenia przedmiotów, ale także rozwijać swoje pasje, eksperymentować z kamerą, pisać scenariusze, robić ciekawe wywiady, montować, pracować ze światłem i dźwiękiem - wspomina dr Marlena Kałużyńska-Tyburska, redaktor naczelna akademickiej telewizji internetowej.
- Nazwaliśmy ją PandaTV, w nawiązaniu do popularnej modlitwy studentów UKSW przed sesją: "Pan da trzy”. Wierzymy, że dzięki naszej uczelnianej telewizji Pan da także wiedzę i doświadczenie, byśmy w przyszłości mogli realizować się zawodowo w mediach - dodaje.
Ikoną telewizji stała się pluszowa maskotka pandy. Dziś studenci dziennikarstwa mają do dyspozycji dziewięć nowoczesnych kamer z wymiennymi obiektywami i studio nagrań. Pierwszym dużym przedsięwzięciem, które zrealizowali, był cykl blisko godzinnych programów "Akademia teologii w praktyce”, realizowana przez studentów i doktorantów UKSW dla TV Trwam. Od 2015 roku studenci relacjonują w sieci ważne uczelniane wydarzenia i konferencje naukowe. Po śmierci ks. prof. Ryszarda Rumianka nagrali reportaż o swoim rektorze, do którego niejednokrotnie odwoływali się zawodowi dziennikarze, podejmując temat tragedii smoleńskiej. Od dwóch lat PandaTV współpracuje także z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej, publikując w sieci relacje z konferencji naukowych.
Blisko 30-osobowy zespół telewizyjny tworzą reporterzy, graficy, montażyści, operatorzy i producenci. Jest także dyrektor programowy, dyrektor operacyjny i social media manager, odpowiedzialny za tworzenie treści w mediach społecznościowych. - Uczymy się zarządzać profilami na Facebooku, Instagramie i Tik Toku, robić krótkie filmiki i instastory. To wymóg współczesności - mówi dr M. Kałużyńska-Tyburska.
Telewizyjną redakcję tworzą nie tylko studenci dziennikarstwa, ale także innych kierunków oraz osoby spoza uczelni, które w PandaTV znalazły miejsce do twórczego rozwoju.
Więcej o internetowej telewizji w 44. numerze warszawskiego Gościa Niedzielnego.