Nowy numer 6/2023 Archiwum

Uroczystości 11 i 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej

Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Dzień później, 12 listopada, w tym miejscu odbędą się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie.

W Święto Niepodległości tradycyjnie już zostanie odprawiona Msza św. w intencji o9jczyzny, w której wezmą udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz inni przedstawiciele władz państwowych. Eucharystii rozpoczynającej się o godz. 10  będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wraz z prezydentem zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r.

O godz. 17 w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert “Requiem dla świata”.

Następnego dnia, 12 listopada o 14:45 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczną się uroczystości złożenia doczesnych szczątków trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Ich szczątki spoczną w Mauzoleum Prezydentów, które powstaje w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. W tym miejscu zostanie również pochowany Ryszard Kaczorowski z małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.

W hołdzie dla prezydentów RP o 16.30 zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach archidiecezji warszawskiej.

Rząd RP na uchodźstwie był legalnym kontynuatorem systemu rządów II RP. Na mocy Konstytucji Kwietniowej prezydent Ignacy Mościcki, po internowaniu w Rumunii, przekazał swój urząd Władysławowi Raczkiewiczowi, który przebywał najpierw we Francji, a potem w Wielkiej Brytanii. Po nim urząd prezydenta RP na uchodźstwie zajmowali kolejno: August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski. Trzej pierwsi spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej. W tej świątyni od 2010 r. jest pochowany prezydent Ryszard Kaczorowski. Drugi z prezydentów II RP, którzy dożyli odzyskania niepodległości, Edward Bernard Raczyński zmarł w 1993 r. i został pochowany w rodowej kaplicy w Rogalinie w Wielkopolsce. Na londyńskim Cmentarzu Gunnersbury spoczywa Kazimierz Sabbat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy