Państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w muzeum przy ul. Rakowieckiej 37. Na Pradze tradycyjnie wyruszy marsz szlakiem komunistycznych katowni.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem władz państwowych rozpoczną się 1 marca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u o godz. 9.
Po okolicznościowych przemówieniach aktor Marcin Kwaśny odczyta wybrane cytaty rozkazów, grypsów i wspomnień bohaterów niepodległościowego podziemia. – Chcieliśmy w tym roku pokazać walkę o wolność, którą można streścić trzema zdaniami: „O co walczymy?”, „Nasza walka ma sens”, „Nawet jeśli nam się nie uda, to warto było walczyć dla Niepodległości”. Cytując słowa bohaterów, zależało nam, by społeczeństwo zobaczyło zmagania o wolność ich oczami – wyjaśnia Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska, z muzeum przy ul. Rakowieckiej. Przed tablicą upamiętniającą działaczy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, straconych w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 roku – zostaną złożone kwiaty. Następnie w Pawilonie X dawnego więzienia mokotowskiego zostanie otwarta zrekonstruowana cela, w której więziony był ppłk Łukasz Ciepliński. Druga część uroczystości będzie miała charakter modlitewny. O godz. 19 na terenie muzeum zostania odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, a o godz. 20 pod Ścianą Śmierci, w godzinę egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, odbędą się kolejne uroczystości. Tradycyjnie 1 marca Urząd Dzielnicy Praga Północ m. st. Warszawy, Izba Pamięci Strzelecka 8, Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury zapraszają na Przejście Szlakiem Miejsc Kaźni Żołnierzy Wyklętych na Pradze. Odbędzie się ono przy ul. Namysłowskiej, gdzie znajduje się Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944–1956. Po odśpiewaniu hymnu i okolicznościowych przemówieniach o godz. 17 w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zamęczonych i zamordowanych działaczy niepodległościowego podziemia w katowniach na warszawskiej Pradze.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się