Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kard. Nycz: W Środę Popielcową uświadamiamy sobie prawdę o naszym przemijaniu

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, która jest również pierwszą "stacją" na szlaku wielkopostnych kościołów stacyjnych w stolicy.

W homilii metropolita warszawski nawiązał do obrzędu posypania głów popiołem, przypominając, że jest to gest pokutny.

– Kiedy słyszymy: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, uświadamiamy sobie prawdę o naszej ludzkiej kondycji, o naszym przemijaniu i o naszym powołaniu do życia wiecznego. Trzeba tylko wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski dla naszego chrześcijańskiego życia – mówił kard. Kazimierz Nycz w Świątyni Opatrzności Bożej. – Rozważamy Mękę Pańską, żeby w poranek Wielkanocny głęboko przeżyć prawdę o Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – dodał podkreślając, że „pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania się z braćmi i siostrami”.

Kard. Nycz zauważył, że ponownie Wielki Post rozpoczyna się w czasie wojny w Ukrainie.

– Rozpoczynamy Wielki Post, prosząc Boga w intencji Ukrainy – powiedział.

Jak podkreślił, „mówiąc o tym, co się dzieje wokół nas, o koniecznym pomagania sąsiedniemu krajowi, nie możemy pozostawać na poziomie języka wojennego wyrażającego się ilością takiej czy innej amunicji oraz czołgów”.

– Trzeba, żebyśmy umieli wracać do języka Ewangelii i przemieniać go w modlitwę i w konkretne działanie pełne miłości. Niech to będzie szczególnym przesłaniem tegorocznego Wielkiego Postu. Niech za tym stoi pragnienie rychłego i sprawiedliwego pokoju, bo chodzi nam o dobro konkretnego człowieka, który cierpi, ginie, który traci najbliższych – zaapelował metropolita warszawski, zaznaczając, że „język Ewangelii i prawda Ewangelii Chrystusowej, której jesteśmy wyznawcami i głosicielami, jest językiem miłości i pokoju”.

Msza święta zainaugurowała po raz dziewiąty pielgrzymowanie do wielkopostnych kościołów stacyjnych w Warszawie. W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program. Kościół stacyjny będzie otwarty od godz. 6 do godz. 21, przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, ponadto o godz. 12 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie Żale.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18 – w diecezji warszawsko-praskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy