Nordic walking podbił serca warszawiaków. Gdzie można zacząć spacerową przygodę z kijkami, a przy okazji odzyskać sprawność i zdrowie?
Niewiele trzeba, by zrobić krok w stronę aktywnego trybu życia. Lekarze zalecają co najmniej kilkadziesiąt minut intensywnego ruchu tygodniowo, czyli jeden, dwa spacery z kijkami. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych i początkującym w zupełności wystarczą. Buty, które się nie ślizgają, wygodne ubranie i leśny dukt czy parkowa alejka – i można ruszać przed siebie. Aha, jeszcze warto, by pierwsze kroki zrobić pod okiem fachowca. Tych jednak w Warszawie nie brakuje.
Po pierwsze: technika
Codziennie po parkach, Lesie Bielańskim, Kabackim czy Kampinosie chodzą zorganizowane grupki, wbijające rytmicznie kije w podłoże i dynamicznie przemierzające kolejne kilometry. Wymyślony blisko 100 lat temu w Finlandii jako alternatywny trening dla narciarzy biegowych nordic walking podbija Warszawę. Bezpłatne zajęcia odbywają się między innymi na Mokotowie, Ursynowie i Bemowie oraz Targówku. To dużo więcej niż marsz z kijkami. Trening poprawia wydolność oraz – przy prawidłowej technice – wzmacnia całe ciało. Odpowiedniego odepchnięcia się kijami, by angażować górne partie ciała, najlepiej nauczyć się na zajęciach z instruktorem. – Jak się ubrać? Nie za grubo, bo jesteśmy w ciągłym ruchu, ale i nie za cienko! Rekomendujemy bieliznę termiczną i kurtkę turystyczną, ponadto czapkę, rękawiczki i oczywiście kije do nordic walking – radzi prowadząca zajęcia Mariola Będkowska, prezes Fundacji Trzy Kroki promującej zdrowy styl życia.
Marsz po zdrowie
9 marca ruszają zajęcia organizowane przez Aktywną Warszawę. Zbiórka przed budynkiem Ośrodka Rozbrat przy ul. Rozbrat 26, zajęcia trwają od 18.00 do 19.30. Na początku rozgrzewka stacjonarna, a potem 5–7 km marszu przeplecionego ćwiczeniami rozwijającymi technikę chodu. Trasa: ścieżki zielonej Warszawy, okoliczne parki, jak park Rydza-Śmigłego, park Agrykola, Łazienki, park Ujazdowski oraz nadwiślańskie ścieżki obszaru Natura 2000. Zwieńczeniem cyklu treningów będzie udział w zawodach Szlak Wiosny w ramach Leśnej Triady Biegowej 1 kwietnia w Lesie Sobieskiego w Wawrze. Już dziś chętni mogą dołączyć do wydarzenia na FB. Zajęcia nordic walking organizują dla mieszkańców także dzielnice. Wiele z nich to projekty z budżetu obywatelskiego. Na Mokotowie aktywności takie zaplanowano do 26 listopada. Zajęcia odbywają się w soboty i w niedziele o 9.00. W soboty zbiórka przed kompleksem sportowym przy Niegocińskiej 2A, a w niedziele przy siłowni plenerowej przy Jeziornej 4 (nad jeziorkiem Czerniakowskim). Można wypożyczyć kijki u instruktora.
Las Kabacki i Bielański
Na Ursynowie zajęcia z instruktorką trwają półtorej godziny, zaplanowano je aż do 17 grudnia (z wyłączeniem Wielkanocy, 1 maja i 1 listopada). W środy o 12.00 startuje grupa szybsza seniorów, o 13.45 – grupa wolniejsza. W soboty o 13.00 – marsz w średnim tempie plus ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, a o 14.45 – grupa dla początkujących. W niedziele (poza wakacjami) o 12.00 odbywa się marsz w średnim tempie połączony z ćwiczeniami fitness. Organizator zapewnia sprzęt, zbiórka na rogu ul. Kabackiej i Zaruby. Na Bemowie treningi trwają półtorej godziny, w soboty o 8.30 oraz 10.00, a w środy o 11.00. Zbiórka przy pomniku Poległych Powstańców na skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Grotowskiej. Wstęp wolny, ale trzeba mieć własne kijki. Dokładny harmonogram na stronie dzielnicy Bemowo. Z kolei na Targówku treningi zaplanowano w poniedziałki o 12.00 oraz w czwartki o 13.30 w parku Bródnowskim (róg Kondratowicza i Chodeckiej, na skwerze koło schodów). Na Ochocie zajęcia są w soboty o 9.30 w parku Szczęśliwickim (zbiórka przy wejściu od ul. Drawskiej). Na Ursusie zajęcia ruszą 13 marca, zaplanowano je do 31 października z wyłączeniem wakacji. Trening we wtorki i czwartki o 17.30 trwa godzinę. Zbiórka przy muszli koncertowej w parku Czechowickim. Na Bielanach warto dołączyć do grupy Esja Warszawa, która startuje na AWF co niedzielę o 11.00 z parkingu C. Zajęcia nordic walking dla mieszkańców planują również Śródmieście i Wola.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się