Alumni WMSD zapraszają na cotygodniowe rozważania i kontemplację męki Chrystusa.
Wielki Post kojarzy się z dwoma nabożeństwami: Drogą Krzyżową i Gorzkimi Żalami. Kilkanaście lat temu w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie klerycy wpadli na pomysł, aby zorganizować specjalną adorację, podczas której można kontemplować krzyż, na którym Pan Jezus przelał za nas swoją krew.
Cykl piątkowych spotkań modlitewnych pomaga przygotować się do wydarzeń Wielkiego Tygodnia. W roku 2011 spotkania pod krzyżem były skoncentrowane wokół zagadnień związanych z grzechami głównymi. Rozważania ogniskowały się wokół prawdy, że Jezus przychodzi dotknąć serca i je uzdrowić z tego wszystkiego, co nie pozwala oddychać pełną piersią. Rok później klerycy ukazywali Kościół jako miejsce rozwoju i wzrostu życia prawdziwie chrześcijańskiego, a w 2013 r. skoncentrowali się na ostatnich dniach Jezusa: chwilach, gdy płakał nad miastem, gdy ze wzburzeniem wyrzucał handlarzy ze świątyni, czy też gdy pokazywał w ubogiej wdowie wzór do naśladowania. Hasło przewodnie adoracji krzyża w 2014 r. brzmiało: „Błogosławieni ubodzy w duchu”. W kolejnym rozważania zainspirowane były życiem i działalnością – całą spuścizną duchową, którą pozostawiła Kościołowi Teresa z Ávila. „Przed krzyżem jesteśmy tacy samy: czy w sutannach, czy bez nich. Ubodzy. Autentyczni. I wolni. Jak bracia i siostry przed znakiem swojego… No, właśnie. Pozwólmy Mu pomału wyjść do nas z cienia” – zapraszali klerycy. Organizatorzy poprzez wystrój kościoła i oprawę muzyczną starają się wprowadzić wszystkich przybywających w klimat modlitwy. Najważniejsza jest jednak własna relacja z Panem. To ze względu na nią co roku tłumy warszawiaków i gości wypełniają kościół seminaryjny w piątkowe wieczory. Wielu ludzi przeżywa ten czas modlitwy, refleksji, kontemplacji bardzo osobiście. Od kilku lat adoracjom towarzyszy również ewangelizacja uliczna, którą klerycy prowadzą na Krakowskim Przedmieściu, dając świadectwo obecności Boga w swoim życiu.
Czas adoracji jest podzielony na dwie części. W części pierwszej towarzyszą nam rozważania mające przygotować nas do tego, aby w drugiej części móc adorować krzyż i spotykać się w nim z Jezusem, który nas podnosi z naszej biedy. Modlitwa kończy się o 22.00 błogosławieństwem relikwiami Krzyża Świętego, które przechowywane są w kościele seminaryjnym. W tym roku, w kolejne piątki Wielkiego Postu, o godz. 20 klerycy poprowadzą adoracje wokół tematu: „Spotkanie”.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się