Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

W modrzewiowym kościele w Chynowie spłonęła zakrystia

XVII-wieczna, najstarsza drewniana świątynia na Mazowszu ocalała, strażakom udało się też w porę uratować przedmioty liturgiczne.

W nocy, około godziny trzeciej nad ranem w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Chynowie, niedaleko Grójca, wybuchł pożar. Spłonęła zakrystia, ale ogień nie rozprzestrzenił się na cały kościół.

Na szczęście W kościele zainstalowano sygnalizację pożarową, która w porę poinformowała o zagrożeniu.

– Spłonęła zakrystia, meble i komody, które się w niej znajdowały. Sufit jest trochę zniszczony. Odymiło sprzęt liturgiczny i ornaty – przekazał ks. Piotr Borys, proboszcz parafii św. Trójcy w Chynowie.

Główna część świątyni pozostała nienaruszona. W czasie gaszenia pożaru strażacy wynieśli m.in. przedmioty liturgiczne.

– Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej w zakrystii – powiedział ks. Borys.

Historia kościoła Świętej Trójcy sięga pierwszej połowy XV wieku. Obecna drewniana budowla została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni. Dlatego też nazywana jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu. W kościele zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Z dawnego wystroju świątyni zachowała się barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy, pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku. Wśród skarbów tej świątyni były także m.in. szlacheckie obrazy trumienne z XVII wieku w zakrystii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy