Bez wsparcia prymasa nie byłoby UKSW

Nauczanie i postawę kard. Józefa Glempa wobec UKSW, a także Kościoła, Polski oraz mediów, analizowano podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 10. rocznicy śmierci prymasa Polski.

Działalność zmarłego 10 lat temu prymasa Polski była tematem konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– To prymas przełomu tysiącleci, który zwłaszcza w stanie wojennym wykazał się odwagą i troską o Kościół oraz o życie Polaków – podkreślał podczas otwarcia konferencji ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W wielu referatach przypominano, że kard. Glemp to hierarcha, który na stałe zapisał się w historii Kościoła w Polsce.

Przesłanie społeczne prymasa w perspektywie teologiczno-moralnej przedstawił bp Andrzej Dziuba, który zwrócił uwagę, że prymas wiele mówił o ludzkiej godności, zwłaszcza o godności kobiety, m.in. w kontekście troski o życie. O nowym stylu komunikacji medialnej prymasa Glempa mówiła dr Milena Kindziuk, autorka biografii kardynała.

– Tuż po nominacji prymas Polski udzielił wielu wywiadów polskich i zagranicznych. Miał świadomość wielkiej wagi komunikacji społecznej, rozumiał potrzebę otwarcia Kościoła na współpracę z mediami. To kard. Józef Glemp wprowadził Kościół w Polsce na nowe tory medialne – podkreślała prelegentka.

Podczas konferencji mocno wybrzmiał wkład prymasa Glempa w proces przekształcania ATK w UKSW, o czym wspomniał ks. rektor Czekalski, a pogłębił były rektor uczelni, ks. prof. Roman Bartnicki. 

– Ostatecznie w 1999 roku została ustalona struktura uniwersytetu. Zdecydowano, że trzy wydziały: teologii, prawa kanonicznego i filozofii chrześcijańskiej będą miały nadzór Kościoła. Było to novum – podkreślał ks. Bartnicki, przyznając, że UKSW nie powstałby bez zrozumienia i wsparcia prymasa Józefa Glempa.

Referaty wygłosili również: ks. prof. Wojciech Góralski oraz prof. Dobrochna Bach-Golecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..