„Effatha” to tytuł wystawy, ale jednocześnie wołanie autorki o zrozumienie sytuacji i miejsca, w których znalazł się dzisiaj człowiek.
Katedra Notre Dame nieprzypadkowo stała się bohaterką cyklu Anety Jaźwińskiej, chociaż odbiega od drogi, którą do tej pory wędrowała autorka. Otwarta w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” wraz z Akademią Katolicką w Warszawie ekspozycja jest wołaniem o chwilę refleksji.
– Ciągły pośpiech i gonitwa za dobrem tego świata, wygodą, za tym, aby było lepiej i łatwiej, doprowadziły ludzkość do takich rozwiązań systemowych, że człowiek nie ma czasu dla rodziny, a nawet dla samego siebie. Pomieszanie pojęć jest już tak daleko posunięte, że nawet wieża Babel się skurczyła. Dobro się krytykuje, a zło przybiera maskę dobra i odwraca porządek świata – rozmyśla autorka. Jej wcześniejsze malarskie prace, jak mówił w 1998 r. prof. Wiktor Zin, „przywracają porządek rzeczy, a czas w tych obrazach płynie w normalnym rytmie”. Inspirowane pięknem stworzonego świata, kierowały odbiorcę sztuki w stronę natury, jej poszanowania, nawet tych najmniejszych i najdelikatniejszych cudów istnienia. Składały się na integralną całość eliksiru dobra, które zostało nam dane, ażeby czerpać zeń siłę. Wszak jesteśmy częścią natury. „Effatha” jest inna. – Gdy usłyszałam o wielkim pożarze katedry Notre Dame, poczułam olbrzymi niepokój. Pożar katedry dotknął mnie bardzo głęboko. 15 kwietnia 2019 r. katedra płonęła na oczach całego świata. Symbol wiary i wartości chrześcijańskich! Chwyciłam za aparat. To wydarzenie stało się dla mnie koniecznością realizacji cyklu prac, które przedstawiam na dzisiejszej wystawie. W obliczu pandemii zła i widma zbliżającej się wojny, obrazy te są apelem o powrót do wartości. Wołaniem o mądrość – mówi dr hab. Aneta Jaźwińska. Urodziła się w Warszawie, jednakże jako dziecko wiele czasu spędzała na łonie natury – na Wybrzeżu Gdańskim, Podlasiu i Mazowszu – co zdeterminowało kierunek jej działań artystycznych. Studia artystyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto, kontynuowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 2011 roku jest pracownikiem Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzenia pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki w zakresie rysunku w pracowni rysunku i w pracowni malarstwa oraz szeroką działalność dydaktyczną. Wystawę można oglądać codziennie w godz. 8-20, w Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3 wejście A).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się