– Wiele jest spraw, z którymi tu przychodzimy, a nieustannie, jak się wydaje, ich przybywa, jak chociażby niepokój, wręcz strach przed brakiem pokoju w świecie – mówił kard. Kazimierz Nycz, rozpoczynając Mszę św. dziękczynną 4 czerwca.
Metropolita warszawski wyjaśniał 4 czerwca w Wilanowie motywy XVI Święta Dziękczynienia.
– To modlitwa o sprawiedliwy pokój w Ukrainie, ale także między krajami i narodami oraz między nami – w ojczyźnie i w naszych sercach. Do tego pokoju i pojednania między ludźmi konieczne jest wzajemne przebaczenie. I o to, abyśmy się do tego kroku zbliżali, także będziemy się modlić. Jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać, skoro Bóg przebaczył nam nasze grzechy – podkreślił kard. Kazimierz Nycz.
Tegoroczne obchody XVI Święta Dziękczynienia trwały wyjątkowo dwa dni. Sobota 3 czerwca była Dniem Harcerskim, podczas którego zaproszeni do udziału harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów zgromadziły się, by dziękować za 20. rocznicę ustanowienia bł. S. W. Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Podczas Mszy Świętej w niedzielę z udziałem m.in. kard. Stanisława Dziwisza, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i innych biskupów homilię wygłosił bp Sławomir Oder. – Rozpoczęliśmy nasze dziękczynienie od poświęcenia pięknej rzeźby, wizerunku Jezusa Zmartwychwstałego. Jest on obrazem tryumfu Boga nad śmiercią, złem i beznadziejnością. Każdy święty jest obrazem żyjącego, zwycięskiego Chrystusa. Jest domem uczynionym ręką samego Boga – podkreślił biskup gliwicki. – Jego zmartwychwstanie zapoczątkowało nową epokę w dziejach ludzkości. Jednając nas z Bogiem, otworzył przed nami drogę braterstwa i pokoju – dodał.
Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego na początku Mszy św. poświęcił kard. Kazimierz Nycz. Gliniany prototyp rzeźby powstał w Warszawie, w pracowni przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie wykonano jej odlew z żywicy i pokryto polichromią w odcieniu mosiądzu. Ośmiometrową rzeźbę o wadze 2 ton podniesiono dźwigami i zawieszono na wysokości 17 metrów. W centralnym miejscu na ścianie prezbiterium została umieszczona na tle pionowego złotego pasa, symbolizującego drogę prowadzącą do nieba. – Dopełnienie tej najważniejszej przestrzeni w świątyni figurą Zmartwychwstałego Chrystusa odwołuje się do najgłębszej prawdy naszej wiary – o tym, że Jezus umarł, zmartwychwstał i na zawsze jest wśród nas żywy i obecny – która ukazuje także istotę Bożej Opatrzności – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.
Ogromne przedsięwzięcie – trwające ponad rok – wymagało nie tylko zaangażowania licznego zespołu realizatorów, ale także znaczących nakładów finansowych. Święto Dziękczynienia rozpoczęła pielgrzymka z relikwiami bł. Wincentego Frelichowskiego, a także świętych i błogosławionych czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej. Jak co roku w pierwszą niedzielę czerwca do wspólnego radosnego świętowania zaproszone zostały całe rodziny. Przy ul. Prymasa Augusta Hlonda, w stronę ulicy Ledóchowskiej, powstało Miasteczko dla Dzieci. Stanął tu olbrzymi plac zabaw z wieloma atrakcjami, a chętni mogli wziąć udział w grze rodzinnej „Tropiciele pokoju”. Wieczorem odbyła się premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim, skomponowanego przez Pawła Bębenka dla uczczenia 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się