Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stypendia, które otwierają na świat

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala programów stypendialnych, dzięki którym prawie 600 młodych Polaków wyjechało, aby ukończyć edukację średnią za granicą. W tym roku do grona stypendystów dołączyło kolejnych 25 uczniów polskich szkół średnich.

Organizatorem gali, która odbyła się 28 lipca, jest Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego. To niezależne, pozarządowe stowarzyszenie o statusie organizacji pożytku publicznego, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez międzynarodową edukację młodzieży. Swoją misję towarzystwo realizuje, wspierając uczniów szkół średnich z całej Polski, umożliwiając im wyjazd na dwa ostatnie lata nauki do jednej ze współpracujących szkół średnich poza granicami kraju.

Towarzystwo organizuje dwa programy stypendialne dla młodych Polaków - Polish Scholarship Scheme (PSS) oraz United World Colleges Poland (UWC Polska).

- Przez ponad 30 lat naszej działalności udało nam się wesprzeć edukację kilkuset młodych Polaków, którzy otrzymali szansę nauki na najlepszym światowym poziomie. Dwa lata spędzone w międzynarodowym środowisku są nie tylko okazją do wzrostu i nabrania wyjątkowych doświadczeń, ale także uwrażliwiają na problemy społeczne. Głęboko wierzymy, że nasza działalność przyczynia się do rozwoju naszych stypendystów, a przez to pozytywnie wpływa na naszą ojczyznę - mówi Krzysztof Schulz, przewodniczący towarzystwa.

Galę poprowadził aktor teatralny i telewizyjny Tomasz Schimscheiner, który od lat jest aktywnie zaangażowany w działalność społeczną, m.in. jako prezes Fundacji "Wawel z Rodziną", która wspiera dzieci, młodzież i całe rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych. Wśród licznie zgromadzonych na gali gości była również obecna ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick, która osobiście przywitała nowe stypendystki do szkoły UWC Mahindra w Indiach i opowiedziała im o swoim kraju.

- Relacje, które udało nam się zbudować z naszymi szkołami partnerskimi w Wielkiej Brytanii, to dla mnie największa wartość tego programu. Wiele z nich to szkoły katolickie, np. benedyktyńskie czy jezuickie. To dzięki nim jesteśmy w stanie rok do roku wysyłać kilkunastu najzdolniejszych młodych Polaków, by kontynuowali swoją edukację w wyjątkowych miejscach, w wyjątkowym towarzystwie i w wyjątkowym duchu - podkreśla Dominika Kampa, przewodnicząca programu stypendialnego PSS.

Program PSS to konkurs skierowany do uczniów II klas szkół ponadpodstawowych w Polsce, który oferuje młodym Polakom dwuletnią naukę w jednej z międzynarodowych szkół. Edukacja stypendystów jest zakończona maturą międzynarodową IB lub brytyjskim dyplomem A-Levels. Pierwsze stypendium zostało przyznane w 1992 r. do Dulwich College w Anglii. Od tej pory do grona szkół partnerskich towarzystwa dołączyło prawie 30 innych instytucji edukacyjnych, a ich liczba rośnie. Na przestrzeni lat towarzystwo przyznało aż 325 stypendiów do szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech czy Izraelu.

Stypendia w ramach Polish Scholarship Scheme pokrywają do 100 proc. kosztów nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia, a ich wysokość jest uzależniona od indywidualnych potrzeb finansowych kandydatów.

Konkurs stypendialny UWC Polska oferuje miejsca w jednej z 18 szkół UWC na całym świecie, w których uczniowie realizują program matury międzynarodowej International Baccalaureate (IB). Ideą szkół UWC jest skupienie w jednym miejscu od kilkudziesięciu do kilkuset uczniów z 80-100 państw, którzy mogą wzajemnie się od siebie uczyć, poznawać i budować więzi między ludźmi, narodami i kulturami na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju.

Program rekrutacyjny PSS na lata 2024-2026 składa się z 4 etapów. Na każdym z nich komisja stara się wyłonić uczniów II klas szkół ponadpodstawowych, którzy nie tylko odnajdą się w konkretnych szkołach, ale też będą w stanie najlepiej skorzystać ze stypendium. Na podstawie aplikacji, przedłożonych dokumentów oraz bezpośredniej rozmowy z kandydatem komisja konkursowa nominuje poszczególnych kandydatów na miejsca w wybranych szkołach. Ostateczna decyzja o przyjęciu nominacji komisji konkursowej i przyznaniu miejsca w szkole należy do każdej ze szkół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy