Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bratnie dusze w Józefowie

Spotkanie rozpoczęło trwający do 4 października Czas dla Stworzenia - ekumeniczne święto ekologiczne, ustanowione przez papieża Franciszka w 2015 roku.

W Józefowie odbyło się franciszkańskie spotkanie młodych pt. „Bratnie Dusze” zorganizowane przez Braci Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Gościem wydarzenia była m.in. Ambasada Mobilna Caritas Laudato Si', zachęcająca do ekologicznego i uważnego stylu życia.

Młodzież franciszkańska spotkała się 2 września, aby wspólnie świętować, cieszyć się i zgłębiać temat relacji nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim ze swoim Stwórcą.

- Bardzo się cieszę, że to spotkanie się odbyło - mówi o. Leonard Bielecki, minister prowincjalny. -  Chcieliśmy pokazać młodzieży, że jest dla nas ważna. To jest właśnie Kościół, to jest franciszkanizm: bycie blisko drugiego człowieka. Ważna jest osoba, a nie statystyki czy ciągły miernik sukcesu duszpasterskiego za pomocą frekwencji. Myślę, że udało nam się przeżyć ten czas we wspólnocie, w radości, na modlitwie i we wspólnej zabawie. Uważam, że był to kapitalny czas.

Animatorzy projektu Caritas Laudato Si' zaprosili na konferencje, ekologiczne warsztaty, leśny spacer uważności z Anną Litwin czy eko-rozmowy o życiu w duchu encykliki Laudato Si'. Każdy z uczestników spotkania otrzymał sadzonkę drzewa, o którą ma troszczyć się przez kolejne lata, jako symbol realnej troski o stworzenie.

- Tym spotkaniem rozpoczynamy nie tylko Czas dla Stworzenia, ale także cykl warsztatów i spotkań w ramach ekologii integralnej, które chcemy organizować w całej Polsce - mówi Iwona Łobasiuk, Koordynatorka Caritas Laudato Si'.

Spotkanie „Bratnie dusze” oficjalnie rozpoczęło trwający do 4 października Czas dla Stworzenia - ekumeniczne święto ekologiczne, utworzone przez papieża Franciszka w 2015 roku. To wyjątkowy czas, by razem ze św. Franciszkiem z Asyżu w sposób szczególny pochylić się nad światem stworzonym i tematem ekologii integralnej. Czas dla Stworzenia zakończy się 8 października obchodami Niedzieli św. Franciszka w parafiach w całej Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast