9 września nowy odcinek drogi z Cegłowa do Jakubowa przyłączono do Mazowieckiego Szlaku Jakubowego.
Badaliśmy swoje korzenie. Naszą największą marką jest św. Jakub i jego chcemy wyeksponować. Przez swoje badania, wiedzę i dokumenty wsparli nas bracia z konfraterni dróg jakubowych w Warszawie. Pomagał nam Georg Blase, który szlak jakubowy przebył już nie raz – mówi Hanna Wocial, wójt gminy Jakubów i parafianka Jakubowa.
Pierwsza muszla umiejscowiona została w Cegłowie i kieruje pątników na Jakubów. Odsłonili ją wójt Hanna Wocial i burmistrz Cegłowa Marcin Uchman.
W uroczystości wzięli udział ks. Dariusz Cempury, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła w Cegłowie, ks. Grzegorz Drożdż, proboszcz parafii Starokatolickiej Mariawitów św. Jana Chrzciciela w Cegłowie oraz Tadeusz Lempkowski, dyrektora Klubu Kulturalne Zacisze.
Mieszkańcy gminy przeszli w pielgrzymce z Cegłowa do Jakubowa i w planach jest ponawianie tej drogi co rok. Modlili się i wspominali św. Jakuba. Na skrzyżowaniach oznaczali międzynarodowe znaki szlaku. Muszlę św. Jakuba umieszczono przy kaplicy mariawickiej w Jędrzejowie, gdzie odsłonięcia dokonały Marta Krusiewicz, zastępca wójta gminy Jakubów oraz Elżbieta Gromulska, sołtys Jędrzejowa Nowego, Kolejna muszla umocowana jest przy remizie OSP Jędrzejów Nowy, gdzie odsłoniły ją Barbara Wojdyga, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jędrzejowie Nowym oraz Grzegorz Duda, druh OSP.
Po dotarciu do Jakubowa odsłonięto dwie kolejne muszle. Dokonali tego: Marianna Murzynowska oraz Honorata Grudzień.
W Jakubowie pątników powitał ks. Mirosław Tempczyk, proboszcz parafii św. Anny. Odsłonięto też tablicę informującą o nowym odcinku drogi wskazująca na Warszawę i Europę. Umieszczono także kamień z kilometrażem.
Uroczystości jubileuszowe w Jakubowie będą trwały jeszcze przez kilka miesięcy.
12 listopada zostanie ukoronowany obraz św. Anny w kościele w Jakubowie.