Pod pomnikiem Kopernika w Warszawie zainaugurowano kampanię "40 dni dla życia".
Jest to pierwsza oficjalna edycja międzynarodowej kampanii pro-life „40 days for life” w Polsce.
Jej celem jest położenie kresu aborcji na poziomie lokalnym poprzez modlitwę, post oraz całodobowe czuwanie, zazwyczaj przed placówkami aborcyjnymi, a głównym założeniem - pokojowa, publiczna manifestacja poparcia każdego życia od poczęcia.
- To jest język miłości, empatyczny i nieoceniający. Mówienie o wartości ludzkiego życia od jego początku. Ale także konkretna oferta pomocy dla kobiet w ciąży. Temat pro-life jest mi bliski od lat. Spotkałem ludzi ze środowiska międzynarodowego, którzy dawali świadectwa dotyczące tej akcji. Poruszyło to moje serce - mówi Eliasz Grubiński, koordynator kampanii w Polsce.
Choć w Polsce klinik aborcyjnych nie ma, to organizatorzy widzą potrzebę kampanii w naszym kraju ze względu przeprowadzane aborcje nielegalne, coraz większą akceptację społeczną aborcji oraz wzrost liczby aborcji dokonywanych w oparciu o zalecenia psychiatryczne powołujące się na zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety.
- Obrona życia każdego człowieka jest najcenniejszą sprawą. Jeśli nie będziemy bronić dzieci, to wszystko inne traci sens. To jest akcja uliczna, z modlitwą i pozytywnym przesłaniem - mówi Jerzy Kwaśniewski, uczestnik modlitwy.
Kampania potrwa do 5 listopada. Codziennie w godz. 18 -20 pod pomnikiem Kopernika będą gromadzić się ludzie na modlitwie różańcowej, odmawianiu litanii i modlitwie w ciszy. - Proponujemy trochę modlitwy indywidualnej, i trochę wspólnotowej. Nie chcemy narzucać formy. Mogą do nas przyjść chrześcijanie innych denominacji. Każdy będzie modlił się tak, jak umie. Ta kampania ma łączyć na wspólnym celu – mówi E.Grubiński.
Ambasadorami kampanii w Polsce są: Ks. Robert Skrzypczak, red. Weronika Korzekwa, ks. Tomasz Kancelarczyk, red. Grzegorz Górny, ks Rafał Główczyński SDS, ks. Piotr Jarosiewicz, dr Bawer Aondo-Akaa oraz Tomasz Pio Kawiorski i Aleksandra Kawiorska.
Więcej w najnowszym 40. numerze "Gościa Warszawskiego" na 8 października