Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kraina marzeń

Wyjątkowy dar dla wszystkich, którzy pragną budować swój dom na Chrystusie. Opowieść o odkrywaniu talentów, pielęgnowaniu harmonii w rodzinie i poszukiwaniu piękna w codziennym życiu.

Inspiracją do powstania książki ks. Arkadiusza Paśnika "Dom" były losy i dzieła niderlandzkiego pisarza Hieronima Boscha.

- Ta publikacja to spełnienie moich marzeń o tym, jak ma wyglądać dom rodzinny. Sam takiego miejsca nie miałem, a za nim bardzo tęskniłem. Chciałem też podziękować Hieronimowi Boschowi, za to, że tak wiele mi dał na przestrzeni lat, że mogę się przeglądać w jego obrazach. Na podstawie jego dzieł wiele razy głosiłem kazania. Pragnę odsłonić to bardzo głębokie malarstwo czytelnikowi. Ta książka to jest też hołd złożony jego rodzinie - mówi ks. Paśnik.

Osnową i spoiwem powieści jest obraz “Stół mądrości”, stół suto zastawiony niezwykłymi potrawami: pychą, chciwością, nieczystością, zazdrością, nieumiarkowaniem, gniewem, lenistwem, a także czterema rzeczami ostatecznymi: śmiercią, sądem Bożym, piekłem i niebem.

- To dla mnie najważniejszy, najbliższy, wyjątkowy obraz. W jednym dziele zbiera się wszystko, także inne obrazy, które powstały za życia Hieronima Boscha. I taki był też stół w domu rodzinnym Hieronima Boscha, który był zwykłym stołem, a potem stał się dziełem jego życia - mówi ks. Paśnik.

Z kart powieści wylewa się harmonia życia rodzinnego, próba ocalenia tego, co niewidzialne a istotne, zachęta do uważności w życiu codziennym oraz chęć uczynienia tego świata lepszym.

Publikacja jest ilustrowana dziełami H. Boscha. Ks. Paśnik pokazuje przez nie życie współczesnego człowieka. - Obecnie wszyscy jesteśmy zarobieni i jakby taką alegorią tego „wyścigu szczurów”, jest tryptyk „Wóz z sianem”, na którym każdy spełnia się w swojej pracy zawodowej, a tytułowy wóz z sianem po równi pochyłej stacza się w stronę piekła. Jego dyszel jest już w piekle ciągnięty przez diabła. Moja refleksja zmierza do tego, by zastanowić się, jaki jest sens, tego co robię, dokąd zmierzam, co mnie najbardziej absorbuje. Czasami oczy przesłania nam coś, co jest w rzeczywistości drugoplanowe. Żeby zobaczyć prawdę, trzeba spojrzeć z perspektywy. Musimy sami odejść od naszego życia, spojrzeć na nie inaczej. I to jest właśnie takie terapeutyczne - przekonuje autor.

Dla naszych czytelników mamy 3 książki "Dom" ufundowane przez Edycję św. Pawła.

Otrzyma je nadawca 5. i 10. i 15. e-maila z hasłem: "Dom", wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl. W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu "Wygraj książkę w Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie www.igomedia.pl/Regulaminy.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.
Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy