Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zasłużył się dla polskich błogosławionych

O. Gabriel Bartoszewski w uznaniu wybitnych osiągnięć został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda wręczył podczas uroczystości w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. W gronie tym znalazło się trzech duchownych: kapucyn ojciec Gabriel Bartoszewski, bp Jan Kopiec z Gliwic i ks. Józef Niżnik ze Strachociny.

O. Bartoszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy duszpasterskiej, za szczególne zaangażowanie w procesach beatyfikacyjnych i kultywowanie pamięci o polskich błogosławionych”.

Ojciec Gabriel Bartoszewski urodził się we wsi Potworów 10 czerwca 1933 r. w wielodzietnej rodzinie rolniczej. Uczęszczał do Gimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą, później odbył nowicjat w nowomiejskim klasztorze kapucynów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. Studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uwieńczył stopniem doktora prawa kanonicznego. Od 1966 roku był czynnie zaangażowany jako wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym bł. Honorata, ściśle współpracując z Postulatorem Kanonizacji w Rzymie. W kurii archidiecezji warszawskiej pracuje od 1978 r.

Był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski, a ponad połowę swojego życia poświęcił pracy nad licznymi procesami kanonizacyjnymi, które toczyły się lub toczą w archidiecezji. Ostatnio pracował przy beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W Kurii Metropolitalnej Warszawskiej kieruje także wydziałem instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego a ponadto jest promotorem sprawiedliwości w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy