Nowy numer 09/2024 Archiwum

Jak zginął Józef Poniatowski?

Zamek Królewski w Warszawie z okazji 210. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego wzbogacił swoja kolekcję o nowe eksponaty w Pałacu Pod Blachą.

Wśród nich można zobaczyć zakupione w ostatnim czasie dokumenty, grafiki, a także filiżanki porcelanowe z podobizną księcia Józefa Poniatowskiego. Najnowszym depozytem prywatnym na ekspozycji jest zegar z konną figurą księcia Józefa, któremu ruszają się oczy.

Ekspozycję stałą dawnego apartamentu księcia wzbogaciły także trzy obrazy autorstwa europejskich artystów epoki napoleońskiej: Françoisa Gérarda, Horace’a Verneta, Théodore’a Géricaulta. - Pierwszy z nich był jednym z osobistych malarzy Napoleona. Drugi zasłynął z przedstawiania dynamicznych scen batalistycznych. Trzeci - przez współczesnych nazywany był malarzem koni i wariatów – wyjaśnił w trakcie oprowadzenia dr Mariusz Klarecki, kurator pałacu pod Blachą.

Jak zginął Józef Poniatowski?   Poranek ostatniego dnia życia Césara-René-Marie-François-Rodolphe’a de Vachon.

Trzy nowe dzieła to: „Szkic portretu marszałka Joachima Murata”, obraz „Poranek ostatniego dnia życia” i dzieło „Oficer 2. Pułku Szwoleżerów-Lansjerów Gwardii Cesarskiej”.
Dwa pierwsze zakupiono do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie w 2022 r. Trzeci obraz został przyjęty jako depozyt prywatny.

Ekspozycja stanowi wystawę stałą Zamku. Wielką zachętą do jej odwiedzenia jest sam pałac.
- W przeciwieństwie do Zamku Królewskiego, pałac nie uległ całkowitemu zniszczeniu. Znajdujemy się więc w oryginalnych murach, które pamiętają epokę napoleońską. Dzięki przedwojennym zdjęciom konserwatorzy odtworzyli dekoracje ścian. Od kilku lat zakupujemy kolejne dzieła sztuki, które nawiązują do osoby księcia Poniatowskiego i jego czasów – wyjaśnił dr Mariusz Klarecki.

Rocznica śmierci księcia była okazją do debaty „Jak naprawdę zginął książę Józef Poniatowski?”, podczas której przedstawiono stan badań nad śmiercią księcia i zaprezentowano dokumenty, które przybliżają prawdopodobny przebieg wydarzeń sprzed 210 lat. Jej zapis jest dostępny na stronie http://www.zamek-krolewski.pl.

Dla naszych Czytelników mamy 2 podwójne wejściówki do Pałacu pod Blachą ufundowane przez Zamek Królewski w Warszawie.

Otrzyma je nadawca 5. i 10. e-maila z hasłem: "Pałac pod Blachą", wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl. W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz danych niezbędnych do wysyłki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu ogólnego konkursów  w Gościu Niedzielnym dostępnego na stronie https://www.igomedia.pl/doc/4733137.OGOLNY-REGULAMIN-KONKURSOW-INSTYTUTU-GOSC-MEDIA.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.
Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy