Nowy numer 09/2024 Archiwum

Serce niebezpieczniejsze od bomby atomowej

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Obchody rozpoczęły się nabożeństwem Słowa Bożego w katedrze św. Floriana Męczennika na Pradze. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w Polsce, bp Henryk Dąbrowski, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Kościoła Polskokatolickiego, ks. Wojciech Ostrowski, pastor ewangelicko-metodystyczny, ks. Piotr Gaś z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz duchowni z  Kościoła ewangelicko-reformowanego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Modlitwie przewodniczył biskup Romuald Kamiński. – Zebraliśmy się jako bracia i siostry, aby modlić się o jedność chrześcijan. Teksty na ten rok zostały przygotowane przez chrześcijan z Burkina Faso w Afryce. Tam zmęczonym podróżą gościom podaje się wodę, by mogli ugasić pragnienie i przemyć zakurzone twarze. Witając was, bracia i siostry, oferujemy wam pokrzepiającą wodę naszej miłości – powiedział rozpoczynając nabożeństwo.

Okolicznościowe słowo wygłosił bp Andrzej Gontarek. Skoncentrował się na haśle tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego”. - Ryba potrzebuje wody, ptak powietrza, a człowiek człowieka. Spotykamy go każdego dnia. I tu pojawia się współczesne wyzwanie. Problemem dla nas nie jest bomba atomowa, a serce człowieka, które bije tylko dla siebie. Brak serca jest bardziej zabójczy niż głód, bo zabija istotę człowieczeństwa – nauczał.

Spotkanie zakończyło się modlitwą wiernych oraz wspólnym „Ojcze Nasz”.

Stołeczne spotkania ekumeniczne będą przebiegać według ustalonego harmonogramu.

19 stycznia o godz.18 modlitwa odbędą się w kościele ewangelicko-metodystyczny Dobrego Pasterza przy ul. Mokotowska 12.
W sobotę wołanie do Boga rozpocznie się o godz. 18 w kościele ewangelicko-reformowany przy al. Solidarności 76.
W niedziela odbędzie się nabożeństwo centralne w katedrze polskokatolickiej Świętego Ducha przy ul. Szwoleżerów 4.
W poniedziałek będzie o godz. 18 w kościele starokatolickim mariawitów Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Wolskiej 186.
Wtorkowe spotkanie zaplanowano o godz. 18 w katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52.
24 stycznia o godz. 18 modlitwa popłynie z kościoła ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, przy pl. Małachowskiego 1, a dzień później z kościoła rzymskokatolickiego św. Marcina na Starówce.
W sobotę modlący przeniosą się do domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przy ul. Sowińskiego 17 w Legionowie.
Zwieńczeniem tygodnia będzie spotkanie w kościele rzymskokatolickim św. Kazimierza Królewicza przy Rynku Nowego Miasta 2.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy