Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stawiał na świeckich

Msza św. odpustowa, koncert śpiewaczki klasycznej Niny Nowak i wieczór uwielbienia. Parafia św. Wincentego Pallottiego na Pradze świętuje odpust ku czci swojego patrona.

Liturgiczne wspomnienie św. Wincentego Pallottiego przypada 22 stycznia. Z tej okazji pallotyni zapraszają na wieczór wielbienia "Nie serce moje, lecz Bóg", który w poniedziałek o godz. 19 poprowadzi ks. Andrzej Daniewicz SAC, gitarzysta, pianista i wokalista, lider zespołu La Pallotina.

Uroczystości odpustowe w kościele przy ul. Skaryszewskiej 12 rozpoczęły się już w niedzielę 21 stycznia Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

 - To patron naszej parafii, założyciel naszego stowarzyszenia i Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, prekursor zaangażowania w apostolstwo ludzi świeckich. Stajemy dziś przed ołtarzem jako spadkobiercy misji, którą on podjął, a która jest ciągle aktualna w budowaniu żywego Kościoła - mówił, rozpoczynając uroczystości ks. Marcin Gontarz, proboszcz parafii na Skaryszewskiej.

Stawiał na świeckich   Uroczystości poprzedziła nowenna do św. Wincentego Pallottiego. ks. Tomasz Kotulski SAC

Kardynał Nycz w homilii przypomniał, że św. Wincenty Pallotti nazywany był prekursorem II Soboru Watykańskiego, choć zmarł ponad sto lat przed jego rozpoczęciem, a dokładnie 22 stycznia 1850 r.

– W czasie swojego życia kapłańskiego, głosił prawdy, które potem sobór potwierdził i dał nam jako zadanie dla prowadzenia życia Kościoła na przełomie XX i XXI wieku. Szczególnie wyprzedzał sobór o ponad 100 lat jeśli chodzi o miejsce i znaczenie świeckich w Kościele. W czasie kiedy żył dostrzegał, co Kościołowi jest pilne, potrzebne i konieczne – zaznaczył kardynał.

Zauważył, że głoszone przez św. Wincentego idee zaangażowania świeckich w Kościół znajdują swoją kontynuację w trwającym Synodzie o synodalności.
– Ponad 150 lat temu wiedział, że bez tego Kościół nie będzie owocnie pełnić w swojej misji. Wspólnotowość, synodalność Kościoła i to, że wszyscy są na drodze głoszenie Ewangelii to jest definicja Kościoła. Kościół po prostu taki jest, taki musi być i wszyscy muszą w nim uczestniczyć – powiedział kardynał.

Po Eucharystii odbył się noworoczny koncert kolęd w wykonaniu diwy operowej Niny Nowak. Na to wydarzenie zaprosił także Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe.

22 stycznia przypada także 35. rocznica poświęcenia kościoła pw. Chrystusa Króla przy ul. Skaryszewskiej 12. Na początku 80. lat XX w. rozebrano mury poprzedniej świątyni z wyjątkiem fasady oraz dzwonnicy i wybudowano nowy obiekt. Konsekracji nowego kościoła dokonał 22 stycznia 1989 r. kard. Glemp.

W świątyni jest dużych rozmiarów obraz Chrystusa Króla – dzieło pędzla Adama Styki z 1943 r.,  oraz obraz Miłosierdzia Bożego – dar warszawian za ocalenie w czasie wojny. Oryginał pierwszego obrazu spłonął doszczętnie 14 stycznia 2007 r., na skutek zwarcia w instalacji elektrycznej. Kopię namalował Krzysztof Antoni Kudelski. Poświęcił ją 25 listopada 2007 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy