Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego zaprasza do udziału w Eucharystii i na konferencję do swojej nowej siedziby przy ul. Jezuickiej 1/3.
Placówka wyrosła z utworzonej w 2006 roku Izby Pamięci płk. Kuklińskiego, która dokumentowała misję wywiadowczą pierwszego oficera Wojska Polskiego w NATO.
Nowa, stała ekspozycja została udostępniona publiczności 27 stycznia. Składa się na nią około pół tysiąca eksponatów. Są wśród nich prawdziwe perełki: sowiecka mapa spisana cyrylicą z 1964 z podpisem marszałka Grieczko obrazująca operację wojskową na Europę, medal CIA dla R. Kuklińskiego, stół, przy którym obradowano przy podpisaniu Układu Warszawskiego, dokument z podpisem Ronalda Regana czy zegarek podarowany przez gen. Floriana Siwickiego na 40. urodziny Kuklińskiego.
Całość rozłożona jest w kilku salach tematycznych, na przestrzeni lat, i uwzględnia wszystkie kraje biorące udział w walce z komunizmem. Osią narracji są współczesne narzędzia muzealnicze, a także wykorzystanie oryginalnych eksponatów. W placówce znajduje się ponad 50 multimediów takich jak: ekrany dotykowe, gogle wirtualnej rzeczywistości, hologramy i obraz kinowy. Dzięki nim można m.in. stać się płk. Kuklińskim albo obejrzeć przez peryskop kryzys kubański. Na niektórych ekranach, które mogą być używane przez kilka osób, są animacje skierowane do m.in. do uczniów, a także umożliwiające samodzielne nanoszenie oznaczeń czy rysowanie linii.
Są też przedmioty, które wskazują, że R. Kukliński, choć był żołnierzem w PRL, wierzył w Boga. - Mamy jego zdjęcie ze ślubu kościelnego, fotografię z Ojcem Świętym, różaniec otrzymany od Jana Pawła II, pierwszy krzyż ustawiony na grobie. Do tego w rozlicznych wystąpieniach Kukliński powoływał się na wiarę i dziękował Bogu za ocalenie i ułaskawienie – mówi Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego w Warszawie.
Do niedawna placówka znajdowała się przy ul. Kanonia 20/22, ale powiększający się zasób wymusił przeprowadzkę w nowe miejsce, czyli do budynku po dawnym komisariacie milicji. - Tu został śmiertelnie pobity Grzegorz Przemyk. W jednym z pomieszczeń stworzyliśmy salę ofiar komunizmu, dla której punktem wyjścia jest historia tego maturzysty. Tam też, w ujęciu międzynarodowym, pokazujemy liczbę ofiar komunizmu na całym świecie, zwłaszcza w państwach, do których został on wprowadzony przez Moskwę czy przez Pekin. Wspominamy w niej też m.in. Ryszarda Siwca czy studentów z Czechosłowacji - mówi Filip Frąckowiak.
W 20. rocznicę śmieci Ryszarda Kuklińskiego z inicjatywy muzeum w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św. O 13.30 w w placówce odbędzie się konferencja prowadzona przez Tadeusza Płużańskiego, w której udział wezmą udział m.in. prof. Wiesław Wysocki, prof. Piotr Grochmalski, prof. Grzegorz Górski i dr Piotr Naimski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Generał Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Był oficerem Ludowego Wojska Polskiego, który współpracował z wywiadem amerykańskim. Dzięki jego zaangażowaniu służby NATO otrzymały wiele cennych informacji na temat działań sowieckich wojsk oraz ruchach sił Układu Warszawskiego. Jest pochowany w al. Zasłużonych na Powązkach.