Kłosy i pierogi

Z okazji wspomnienia św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, na Freta odbędzie się Jarmark Charytatywny.

Wspomnienie patrona kościoła św. Jacka oraz założyciela Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego przypada 17 sierpnia. Tego dnia uroczyste Msze św. o godz. 12 i 18 odbędą się z obrzędem poświęcenia kłosów. Ma on związek z podaniem, które głosi, że na trasie wędrówki św. Jacka w okolicach Krakowa grad zniszczył zboże przed żniwami i lud prosił go o wsparcie. Następnego ranka zboże na polach się podniosło.  

17 sierpnia swoje imieniny obchodzą m.in. o. Jacek Salij i o. Jacek Górski, w których intencji odbędzie się modlitwa, szczególnie na wieczornej Eucharystii.

Kłosy i pierogi   Kłosy zostaną poświęcone w sobotę. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

15, 17 i 18 sierpnia dominikanie zapraszają na Jarmark św. Jacka na plac przed kościołem. W godz. 10-22.30 zapełnią go stragany z mydłem i powidłem. Będzie można kupić ciasta, kawę, książki czy rękodzieło, a w niedzielę – pierogi. Poczęstunek nawiązuje do legendy o św. Jacku, która głosi, że podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. karmił on ubogich właśnie pierogami i to własnego wyrobu. Z tego powodu przylgnął do niego przydomek „św. Jacek z pierogami”.

Całkowity dochód ze sprzedaży na jarmarku zostanie przeznaczony na wykupienie obiadów dla dzieci w ramach programu dożywiania realizowanego przez Grupę Charytatywni Freta, w której działania zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy.
– We wrześniu rozpoczniemy kolejną edycję programu finansowania obiadów dla dzieci w szkołach. Naszą inicjatywą chcemy objąć uczniów z całej Polski. Dla wielu z nich obiad szkolny to jedyna szansa na ciepły posiłek w ciągu dnia. Co roku mogliśmy liczyć na otwarte serca odwiedzających jarmark. Dlatego zachęcam, żeby również w sierpniu odwiedzić nasze wydarzenie i pomóc nam pomnażać dobro – mówi Anna Stadnicka, koordynatorka Jarmarku św. Jacka w Warszawie.

W programie jarmarku jest także wiele atrakcji poza stoiskami: plenerowe kino letnie, spotkanie dla seniorów, potańcówka, mecz o puchar św. Jacka i specjalna strefa rodzinna. Część wydarzeń odbędzie się w auli św. Tomasza z Akwinu i sali bł. Czesława w klasztorze, ogrodzie klasztornym, Centrum Wspierania Rodzin przy ul. Starej 4 czy w ogrodzie Fundacji Sto Pociech, gdzie w niedzielę zaplanowano strefę rodzinną w godz. 11.30-15 z legendami o św. Jacku, spotkaniem z muzyką, warsztatami z szycia maskotek oraz gry i zabawy z niespodziankami.  

Kłosy i pierogi   Prócz straganów w ramach jarmarku odbędzie się także w sobotę o godz. 16 oprowadzanie po kościele i klasztorze z Konradem Tarnopolskim oraz zwiedzanie Nowego MIasta w niedzielę o godz. 11. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

W ramach jarmarku odbędą się również spotkania dla seniorów oraz charytatywna potańcówka do muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Agopsowicza.

Charytatywni Freta zbierają pieniądze przez cały rok. Przygotowują także jarmark na Boże Narodzenie i Wielkanoc, organizują charytatywne wydarzenia kulturalne i charytatywną kawiarenkę w wybraną niedzielę miesiąca. Proponują nowożeńcom dobroczynną zbiórkę ślubną. Najpopularniejszą jej formą jest ofiara pieniężna zamiast kwiatów, ale mogą to też być karty podarunkowe czy, w okresie wakacyjnym, przybory szkolne. Przed ogłoszeniem takiej akcji dobrze jest skontaktować się z grupą w celu ustalenia szczegółów, bo np. w okresie zimowym dzieciom o wiele bardziej przydadzą się ciepłe dobre buty niż pluszaki.  

Grupa Charytatywni Freta liczy też na pomoc wolontariuszy. – Potrzeba nam rąk do działania. Może to być także niepełnoletnia młodzież, bo zadania, np. obsługę stoisk sprzedażowych, wykonuje się pod opieką osób dorosłych. Wszyscy z naszej grupy pracujemy z potrzeby serca. Ja należałam do duszpasterstwa dominikańskiego i teraz chcę się podzielić miłością i czasem. Przez dominikanów jesteśmy wychowywani do służenia innym. Pokorę, ubóstwo i miłość od św. Dominika przyniósł św. Jacek, a my podajemy je dalej – dodaje Anna Stadnicka.

« 1 »