- Jan Paweł II głosił je swoim życiem. Świat o nich chce zapomnieć - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji nt. XXIV Dnia Papieskiego.
Działania planowane przez wspólnoty akademickie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z okazji XXIV Dnia Papieskiego:
BIAŁYSTOK
6.10 (niedziela) - Świadectwa stypendystów po Mszach Świętych oraz kiermasz kremówek przy białostockich parafiach.
● Bł. Bolesławy Lament
● Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
● Matki Bożej Fatimskiej
● Zmartwychwstania Pańskiego
● Archikatedra Białostocka
13.10 (niedziela)
12.00-18.00 - Festyn Rodzinny na Rynku Kościuszki
W programie: zabawy i animacje dla dzieci z „Bawmy Się”, malowanie twarzy, robienie warkoczyków, loteria fantowa, kiermasz ciast, stoisko naukowe, stoisko z watą cukrową, fotobudka, karetka pogotowia ratunkowego, wóz strażacki, ambulans krwiodawstwa
12.30-14.30 - Stoisko z alpakami z Wioski Indiańskiej w Supraślu
15.00 - Belgijka na Rynku Kościuszki z DJ Grodzki
16.00 - Pokaz tańca Akademii Tańca „Szał”
16.30 - Pokaz Mażoretek „NewForia”
17.00 - Pokaz gimnastyki artystycznej grupy BRAWO
19.30 - Msza Święta w archikatedrze białostockiej
20.30 - Koncert białostockiej wspólnoty stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
BYDGOSZCZ
12.10 (sobota) - Obchody Dnia Papieskiego rozpocznie uroczysta Eucharystia o godz. 18.30 w parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Po Mszy rozwiązanie konkursu literacko-plastycznego dla dzieci pod hasłem „Święty Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia”.
13.10 (niedziela) - Stypendyści zapraszają dzieci wraz z rodzicami do dwóch miasteczek rodzinnych, czyli na festyny, na których będzie wiele atrakcji, takich jak m.in. malowanie twarzy, zagadki związane ze św. Janem Pawłem II oraz kiermasz ciast. Miasteczka będą przy parafii św. Jadwigi Królowej oraz bazylice św. Wincentego a Paulo między godz. 12.30 a 14.00.
O godzinie 13.30 rozpocznie się rajd rowerowy. Uczestnicy wystartują z parafii św. Jadwigi Królowej i będą zmierzać do Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, gdzie będzie poczęstunek.
GDAŃSK (Trójmiasto)
13.10 - Niedziela świadectw oraz kiermasze kremówek w 11 parafiach: Lipusz, Luzino, Gdańsk Zaspa - parafia św. Kazimierza, Sopot - parafia św. Andrzeja Boboli, Chojnice - parafia Matki Bożej Królowej Polski, Elbląg - parafia św. Mikołaja, Gdańsk Wrzeszcz - kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego, Wejherowo - parafia MB Królowej Polski, Gościcino - parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Gdynia - parafia św. Mikołaja, Tuchola - parafia św. Bartłomieja.
20.10 - Pikniki rodzinne w dwóch parafiach w godzinach 9.00-15.00
Gdańsk Zaspa - parafia św. Kazimierza Królewicza
Sopot Kamienny Potok - parafia Zesłania Ducha Świętego
Wśród atrakcji będzie: wyścig rodzinny, koło fortuny, quizy z nagrodami, malowanie twarzy i kolorowe warkoczyki, pokaz baniek mydlanych, słodki poczęstunek.
KATOWICE
12.10 (sobota) 17.00 - Koncert w Siemianowicach Śląskich organizowany przez stypendystów wspólnoty katowickiej
13.10 (niedziela) - Stypendyści odwiedzą różne katowickie parafie, gdzie na koniec Eucharystii będą dzielić się swoim świadectwem i podziękują parafianom za udzielane wsparcie dla fundacji. Po każdej Mszy odbędzie się zbiórka do puszek na stypendia.
16.10 (środa) 17.00 - Koncert w Chwałowicach (Rybnik) z okazji Dnia Papieskiego, na którym także będą obecni stypendyści.
18.10 (piątek) 18.00 - Koncert galowy z okazji XXIV Dnia Papieskiego na Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie utwory na organy oraz orkiestrę z towarzyszeniem solistek.
KRAKÓW
6.10 (niedziela) - Krótkie czuwanie przygotowane przez stypendystów, którzy samodzielnie napisali rozważania dopełnione śpiewem fundacyjnej krakowskiej scholi, które odbędzie się w bazylice św. Floriana w Krakowie (Msza z udziałem stypendystów o 18.30)
11.10 - Spektakl teatralny „Wniebogłosy" są autorskim projektem stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy samodzielnie stworzyli scenariusz i przygotowali przedstawienie. Jest to opowieść o tym, że w życiu nie chodzi jedynie o robienie wielkich rzeczy, lecz może przede wszystkim dostrzeganie w tych drobnych całego sensu, który często jest zakryty. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert naszej wspólnotowej scholi (Piekarska 4, godz. 18)
12.10 - Gra miejska - na uczestników czekać będą zadania nawiązujące do nauczania papieża Polaka oraz ważnych dla niego miejsc w Krakowie. Uczestnicy za poprawne rozwiązania będą zbierać punkty, które później wymienią na nagrody - start godz. 11 (bazylika św. Floriana)
12.10 - Belgijka na Rynku Głównym - to już fundacyjna tradycja. Wydarzenie w formie flash mob, w czasie którego stypendyści wraz z zebranym tłumem mogą wspólnie tańczyć i obdarzać się uśmiechem - start godzina 17.00 (Rynek Główny od strony Kościoła św. Wojciecha)
Po Belgijce czuwanie przygotowane przez grupę modlitewną i scholę
13.10 (niedziela) - Świadectwa stypendystów, podziękowania, kwesty w krakowskich parafiach, miasteczka rodzinne w Centrum św. Jana Pawła II, parafii św. Jadwigi Królowej (Kraków-Krowodrza) oraz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (Pychowice) (ze strefami przeznaczonymi zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów) - czyli centralne obchody Dnia Papieskiego, w czasie których stypendyści wychodzą do krakowskich parafii i na krakowskie ulice jako Żywy Pomnik św. Jana Pawła II.
LUBLIN
6.10 (niedziela) - Parafia Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku. Stypendyści włączą się w posługę podczas Mszy Świętych, a na koniec będą dzielić się swoim świadectwem i podziękują parafianom za wsparcie udzielane Fundacji.
12.10 (sobota) - Integracja taneczna przy Trybunale Koronnym (skrzypek, Belgijka, itp.) w godz. 14.30-15.30
13.10 (niedziela) - Odwiedziny stypendystów w różnych parafiach w Lublinie oraz świadectwa i podziękowania po Mszach Świętych
- Kiermasz ciast na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim organizowany po Mszy o 11.00, podczas której również będzie można usłyszeć świadectwo stypendysty.
Między 3 a 10 października wspólnota lubelska zrealizuje także akcję w mediach społecznościowych pod hasłem "Jan Paweł II mój wzór do naśladowania". Codziennie relacja jednego ze stypendystów, który opowie o wpływie, jaki ma na niego postać Papieża oraz jakie jego cechy chce naśladować.
ŁÓDŹ
W 2024 r. obchody Dnia Papieskiego w Łodzi zostały podzielone na 3 główne wydarzenia, w które zostaną zaangażowani łódzcy stypendyści.
6 października - “NIEDZIELA PODZIĘKOWAŃ”
Stypendyści Łódzkiej wspólnoty akademickiej odwiedzą parafie na terenie miasta Łódź: parafię Świętej Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60), parafię Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Pienista 39), parafię Opatrzności Bożej (ul. Kolińska 26), parafię Przemienienia Pańskiego (ul. Rzgowska 88) oraz parafię Trójcy Przenajświętszej (ul. gen. Grota Roweckiego 1a).
W trakcie odwiedzin parafii stypendyści włączą się w przebieg Mszy Świętej. Ponadto w czasie każdej Eucharystii zostanie odczytane podziękowanie łódzkich stypendystów za wszelkie darowizny składane na rzecz Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Korzystając ze sposobności stypendyści wraz z podziękowaniami przybliżą działania podejmowane przez Fundację oraz idee im towarzyszące, a także zapowiedzą wydarzenia towarzyszące obchodom XXIV Dnia Papieskiego tydzień później i zaproszą wiernych do wspólnego świętowania w tym dniu.
13 października - Dzień Papieski
Stypendyści odwiedzą kolejne parafie na terenie Łodzi: parafię św. Siostry Faustyny Kowalskiej (pl. Niepodległości 1), parafię św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika (ul. Rzgowska 242), parafię Najświętszego Sakramentu (ul. Sobótki 11), parafię Najświętszej Eucharystii (ul. ks. J. Popiełuszki 9) oraz parafię Matki Boskiej Jasnogórskiej (ul. Gogola 12).
Podobnie jak tydzień wcześniej włączą się w posługę podczas Mszy Świętych, podzielą świadectwem i podziękują parafianom za wsparcie fundacji oraz zaproszą ich na Festyn Rodzinny. Przy każdej parafii, do której przybędą łódzcy stypendyści, będą organizowane różne atrakcje w postaci: stoiska z gadżetami Fundacji (obrazki, naklejki etc.), własnoręcznie robione różańce, zaprojektowane zakładki do książek, ciasta, kremówki, cukierki, balony Fundacji. Jednocześnie stypendyści będą zbierać darowizny do puszek oraz przybliżać wiedzę na temat Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz sylwetki Jana Pawła II.
Niedziela zostanie zakończona wspólnym czuwaniem stypendystów oraz wszystkich zainteresowanych pod pomnikiem Św. Jana Pawła II przy Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265). Ponadto stypendyści złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem Jana Pawła II, aby uczcić pamięć o Nim.
20 października - Festyn Rodzinny
Łódzcy stypendyści spędzą dzień w parafii Chrystusa Króla (aleja Ks. Bp. W. Bandurskiego 55), gdzie odbędzie się kulminacyjne wydarzenie obchodów Dnia Papieskiego w Łodzi. Stypendyści zaangażują się w przebieg każdej Mszy Świętej, sprawowanej w parafii.
Po Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, organizowanego przez łódzkich stypendystów na terenie archidiecezji łódzkiej. Zostanie przygotowana wystawa nadesłanych prac plastycznych oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Na dziedzińcu przed kościołem zostanie ustawione “Miasteczko Rodzinne” w postaci namiotu z różnymi atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odbędzie się kiermasz ciast przygotowanych przez stypendystów, zakupionych kremówek, zaprojektowanych zakładek do książek, własnoręcznie przygotowanych różańców i breloczków oraz pozostałych gadżetów. W trakcie festynu będą rozdawane balony z logiem Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwierzątka i kwiaty skręcone z balonów oraz na bieżąco będą robione bańki mydlane dla najmłodszych. Również dla chętnych zostanie przeprowadzone malowanie twarzy lub dłoni. W Miasteczku rodzinnym będą także przewidziane zabawy taneczno-ruchowe oraz quizy o Janie Pawle II. Przed i po wyczerpujących zabawach ruchowych będzie można nabyć watę cukrową i popcorn. W czasie Festynu Rodzinnego będą zbierane do puszek Fundacji datki na rzecz programu stypendialnego.
OLSZTYN
13.10 (niedziela) z okazji Dnia Papieskiego stypendyści zorganizują miasteczka rodzinne w trzech parafiach:
Parafia św. Józefa - Atrakcje jakie będą na miejscu: kiermasz ciast, balony, loteria fantowa, malowanie twarzy
Parafia św. Franciszka z Asyżu - Atrakcje: kiermasz ciast, balony, loteria fantowa, malowanie balony, loteria fantowa, malowanie twarzy
Parafia Chrystusa Króla.
11.30 - Uroczysta Msza Święta z udziałem stypendystów
12.30 - Część artystyczna - scena
W programie. (wspólne śpiewanie, quiz o Św. Janie Pawle II, świadectwa młodzieży, animacje dla dzieci, belgijka i wiele innych atrakcji)
Dodatkowe atrakcje: kiermasz ciast, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci i wiele innych
Ponadto stypendyści odwiedzą różne olsztyńskie Parafie.
OPOLE
13.10 - parafia św. Jacka w Opolu
9.30 - uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Waldemara Musioła, w której będą uczestniczyć stypendyści.
Tego dnia także stypendyści zarówno studenci, jak i uczniowie będą włączać się w posługę podczas każdej Mszy Świętej, w różaniec oraz koncert uwielbienia scholi.
Będzie można także skorzystać z przygotowanego przez nich stoiska z fantami, losowaniem cytatów JPII. Pośród fantów znajdą się także breloki wykonane przez stypendystów za pomocą druku 3D.
POZNAŃ
6.10 (niedziela) Niedziela podziękowań - w podpoznańskich parafiach stypendyści włączą się w posługę podczas Mszy Świętych, a na koniec będą dzielić się swoim świadectwem i podziękują parafianom za udzielane wsparcie Fundacji.
Tego dnia również odbędzie się wspólnotowa Msza Święta o 18.30 w poznańskiej Farze. Zaraz po niej nastąpi wspólna Adoracja i koncert uwielbieniowy.