Pierwsi widzowie obejrzeli animowaną wersję "Quo vadis".
Kiedy kończył się rok szkolny 2023/2024 zapobiegliwi poloniści zachęcali siódmoklasistów, by w wakacje przeczytali "Quo vadis". Kiedy ósmoklasiści wrócili do szkoły we wrześniu tego roku, ta powieść Sienkiewicza nie znalazła się wśród lektur obowiązkowych. W obecnej sytuacji uczniowie mogą choć obejrzeć film, który jako animacja właśnie wszedł na ekrany kin w Polsce. Jego uroczysta premiera w polskiej i angielskiej wersji językowej odbyła się 25 października w kinie Kultura w Warszawie w 120. rocznicę przyznania Sienkiewiczowi Nobla i 100. rocznicę pochowania jego prochów w katedrze św. Jana na Starym Mieście.
Anira Wojan wspólnie z Sukankanem Royem odświeżyli klasyczną historię o losach pierwszych chrześcijan i ich starciu z rzymskim imperium.
- W dzisiejszym świecie pozbawionym wartości, treści i refleksji, dobry, duży temat, który zadaje pytanie "Dokąd zmierzasz?", jest każdemu człowiekowi potrzebny. Sztuka upodabnia nas bowiem do Stwórcy - mówił Sukankan Roy, jeden z reżyserów.
Anira Wojan przekonywała, że film przekazuje wartości uniwersalne dla każdego człowieka niezależnie od jego koloru skóry, bo mówi o miłości do drugiego człowieka i do Boga.
Na premierze byli obecni kard. Nycz i bp Markowski. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto GośćObecny na premierze kard. Nycz wyraził nadzieję, że animacja zachęci najmłodsze pokolenia, żeby mimo wszystko sięgnąć do lektury, niezależnie od tego, czy jest w szkole obowiązkowa, czy nie. - Fabuła osadzona jest w trudnych czasach. Te trzy wieki chrześcijaństwa przed edyktem mediolańskim, które nazywamy czasem prześladowań, stanowią istotną część "Quo vadis". Były to jednak czasy dla chrześcijaństwa bardzo owocne, po tym jak Kościół wyszedł z tych prześladowań mocny świadectwem wiary - mówił w rozmowie indywidualnej.
Michał Milowicz, który użyczył głosu Petroniuszowi, przyznał, że było pewną trudnością odegranie dwoistości tej postaci. - Jego osobowość jest bardzo barwna, ciekawa, wręcz nieprzewidywalna. Był hedonistą, sybarytą, estetą, kochał piękno, miał oczywiście sceptyczną opinię dotyczącą chrześcijan, z drugiej strony miał dobre serce, ponieważ finalnie walczył ze złem i poświęcił się w walce z nim - opowiadał po premierze ze sceny. Wyraził nadzieję, że szkoły tłumnie ruszą do kin, bo film jest przystosowany do młodego widza także ze względu na muzykę, w tym rap.
Film przeznaczony jest dla dzieci od lat 10. Nie ma w nim brutalnych scen. Ujęcia z biegnącymi lwami czy ścięciem legionisty wskazują na przemoc, ale nie jest on pokazana wprost.
Do filmu utwór "Moc nieba" skomponował Darek Malejonek. Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto GośćW polskiej wersji językowej głosu bohaterom użyczają m.in Małgorzata Kożuchowska jako Eunice, Michał Koterski jako Neron i Jarosław Boberek jako Chilon Chilonides.
Muzykę do filmu i piosenki stworzyli polscy i zagraniczni artyści: Fabien Curtis, Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus, raperzy Afu-Ra i Sobota, Neil Mukherjee, Dariusz Malejonek, Marcin i Lidia Pospieszalscy oraz duet The Dziemians.