Zniczodzielnie, ule parafialne, zbiorniki na deszczówkę, ogrody św. Franciszka, żywe szopki, ogrody biblijne. UKSW w ramach III Plebiscytu Ekologicznego zaprasza także parafie z całej Polski do zgłaszania projektów chroniących środowisko.
Plebiscyt Ekologiczny „Wspólna Zielona Przyszłość”, to pierwsza ogólnopolska inicjatywa, której celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych
i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody.
Jury oceni wybitne pomysły, innowacje, badania, wynalazki, inicjatywy, które chronią życie na Ziemi.
- Środowisko naturalne może się odnowić, ale potrzebuje czasu. My jednak nie możemy czekać. Dziś każda, dosłownie każda forma działania proekologicznego jest niezwykle pożądana - przekonuje prof. dr hab. Jacek Tomczyk z Centrum Ekologii i Ekofilozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW.
Projekty w plebiscycie będą oceniane w kategoriach: badanie, technologie, samorząd i edukacje oraz pierwszy raz - kościoły. W tej ostatniej kategorii są dwie podkategorie: parafie zamieszkałe przez nie więcej niż 7 tys. wiernych i pozostałe.
Przykładem realizowanych działań ekologicznych mogą w parafiach być np. zniczodzielnie, ule parafialne, zbiorniki na deszczówkę, ogrody św. Franciszka, żywe szopki, ogrody biblijne, przykościelne jadłodzielnie.
Do konkursu zgłoszone mogą być działania zrealizowane w latach 2022-2024 z dziedziny edukacji ekologicznej i szeroko rozumianej ekologii, w tym dotyczące ochrona przyrody i środowiska, odnawialnych źródeł energii i racjonalnego zarządzanie surowcami naturalnymi.
Opis projektu należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub inną formą wizualną, np. plakatem czy filmem. Można również przesłać linki do relacji medialnych czy mediów społecznościowych.
Zgłoszenia do 31 stycznia 2025 roku. Regulamin plebiscytu dostępny jest na stronie https://ekoplebiscyt.uksw.edu.pl/regulamin/.
Na laureatów czekają nagrody finansowe i rzeczowe.
W minionym roku nagrodzono m.in. system sterowania stacją zlewną, opracowanie metody recyklingu odpadowego PET, edukacja w obszarze ochrony przyrody w przedszkolu czy badania jakości wody w zbiornikach wodnych w wybranych parkach miejskich w stolicy.
Organizatorem plebiscytu jest Centrum Ekologii i Ekofilozofii działające na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, gdzie współpracują ze sobą specjaliści z różnych dziedzin: biolodzy, chemicy, filozofowie, prawnicy i etycy. Na UKSW studia z ochrony środowiska są prowadzone od 20 lat.
Plebiscyt odbywa się przy współpracy z Fundacją Polska z Natury, Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.